Objem veřejných zakázek letos vzrostl o více než polovinu, ukázala analýza
Objem veřejných zakázek v Česku meziročně vzrostl o více než polovinu. Stát jich letos vypsal téměř sedm tisíc v hodnotě čtvrt bilionu korun. Zároveň se ale uskutečnila jen třetina z nich. Ukázala to analýza společností CEEC Research, NESS a Komory administrátorů veřejných zakázek.
Důvodů, proč se nedařilo dokončit tak velké množství veřejných zakázek, je hned několik - chybují jak firmy, tak i státní správa jako zadavatel.
„Nekvalitně nebo nedostatečně připravenými zadávacími dokumentacemi, které se pak na základě dotazů a námitek mění, upravují, a kvůli tomu se musí prodlužovat lhůty nebo se zakázky rovnou ruší. Dalším důvodem je neschopnost pořádně vyhodnotit nabídky, chyby v hodnocení a schopnost posoudit mimořádně nízkou nabídkovou cenu. A zase to vede k tomu, že jsou zakázky rušeny kvůli špatnému vyhodnocení,“ vysvětluje místopředseda Komory administrátorů veřejných zakázek Martin Janoušek.
Objem veřejných zakázek letos vrostl o víc než polovinu. Závěry analýzy přiblížila Zuzana Petráňová
Firmy pak podle něj často celé zadávací řízení prodlužují neúměrným a často obstrukčním napadáním zakázek. Zadávání pak trvá někdy i více než rok.
Podle ředitele CEEC Research Jiřího Vacka je potřeba zjednodušit zákon o zadávání veřejných zakázek.
„To už samozřejmě aktuální vláda v malé novele udělala, ta bude účinná od ledna roku 2015. A potom samozřejmě ještě přijde velká novela, která bude harmonizovat naši legislativu s Evropskou unií. No a potom samozřejmě je potřeba i lépe a intenzivněji proškolit veřejné zadavatele tak, aby oni měli více zkušeností v procesu zpracovávání zejména těch velkých a složitých výběrových řízení,“ říká Vacek.
Nejvíc zakázek je ve stavebnictví
Jak upřesňuje, nejvíce se na veřejných zakázkách podílelo české stavebnictví.
„Ty růsty jak vyhlášených výběrových řízení na nové zakázky, tak i reálně zadaných zakázek jsou velice výrazné. Když se podíváme na celkový podíl, kolik tvoří české stavebnictví na veřejných zakázkách, tak je to přibližně kolem 42 procent.“
Někteří stavaři zároveň kritizují soutěžení za nejnižší cenu. Jde o jeden z důsledků ekonomické krize. České stavebnictví od jejího propuknutí v roce 2008 přišlo o 443 miliard korun, což je obrat za celý jeden rok. Podle analýzy statistických dat za tu dobu zkrachovalo 41 větších firem a o práci v sektoru přišlo až 50 tisíc lidí.