Přechod do ekonomické neaktivity seniorů není v Česku plynulý

Podíl obyvatel ve věku nad 65 let se u nás během příštích 40 let zdvojnásobí. I přes prodlužování věku odchodu do důchodu dojde k postupnému úbytku pracovní síly. Právě uplatněním starších osob na trhu práce se dnes bude zabývat kulatý stůl, který společně připravily institut CERGE a Český statistický úřad.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nezaměstnané čeká při hledání zaměstnání také řada pohovorů

Nezaměstnané čeká při hledání zaměstnání také řada pohovorů | Foto: Free Digital Photos, Ambro

Mluvit se bude také o tom, že je v Česku poměrně vysoký podíl důchodců zaměstnaných v kvalifikovaných pozicích. Mnohem hůře už ale hledají práci osoby bez vysokoškolského diplomu.

„Míra nezaměstnanosti starších osob je relativně nízká právě ve srovnání s osobami mladšího věku, což je problém celé současné Evropy. Ekonomika stagnuje a nevytváří nové pracovní příležitosti, což ve větší míře ovlivňuje spíše mladé lidi,“ říká autor studie o uplatnění starších osob na trhu práce Ondřej Nývlt z Českého statistického úřadu, který se na oblast pracovní síly specializuje.

Co se týče regionální stratifikace problému, klasicky zde vyčnívá hlavní město Praha, kde je míra zaměstnanosti mladých, starších i starobních důchodců vyšší. Nejnižší je naopak v Moravskoslezském kraji, který je zaměřen na zpracovatelský a těžký průmysl, kde je uplatnění starších lidí složitější. Souvisí to samozřejmě i s preferencemi osob.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé na Rádiu Česko byl Ondřej Nývlt z ČSU a interpretoval výsledky výzkumu o zaměstnanosti starších lidí

„Pokud mluvíme o zaměstnávání starších osob právě ve srovnání se severní Evropou, tak zde nefunguje plynulý přechod do ekonomické neaktivity. To znamená například využití částečných úvazků,“ specifikuje hlavní problém zaměstnávání starších lidí v Česku Ondřej Nývlt a dodává, že model využití částečných úvazků je prospěšný jak pro starší zaměstnance, tak i pro stát.

Ondřej Nývlt také vyvrací běžně vžitý stereotyp, že staří berou práci mladým. Statistiky ze severských zemí dokazují, že může vedle sebe fungovat dobře velká míra zaměstnanosti mladých i starších.

Souvisí to s fenoménem takzvaného age-managementu, kdy pro každý věk jsou generovány jiné pracovní pozice. V severských zemích nacházejí lidé uplatnění nejčastěji v sociálních a zdravotních službách, což je bohužel v Česku podceňováno.

Podle Ondřeje Nývlta je dobrým řešením otázky zaměstnanosti starších lidí vytváření a rozšiřování částečných úvazků, zflexibilnění trhu práce či vytváření specifických pracovních podmínek. Age-management by měly do své politiky implementovat i podnikatelské subjekty, které by měl v jejich úsilí podpořit stát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom z institutu CERGE Daniel Münich a Jan Zikeš z Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů mluví o vhodných pracovních příležitostech pro lidi nad 50 let v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Mezi zaměstnavateli a v celé veřejnosti v České republice panuje řada předsudků. Podle nedávného průzkumu agentury STEM je 70 procent respondentů přesvědčeno, že starší pracovníci se hůř přizpůsobují novým požadavkům.

„Procházíme delší recesí a to je vždycky doba, kdy mladí a staří mají větší problémy v uplatnitelnosti na trhu práce než střední generace. Ale ty časy nebudou trvat věčně,“ říká ekonom z institutu CERGE Daniel Münich.

Zdůraznil, že v České republice nastávají problémy zejména u zaměstnanců nad 60 let, kdy po 60. roce věku začnou působit „demotivační síly“, které je odvádějí od práce do důchodu, kdy „už nedělají nic“.

Podle slov Jana Zikeše z Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů realizuje jejich organizace v rámci Evropského sociálního fondu projekt Posilování sociálního dialogu.

„V rámci tohoto projektu zpracováváme nezávislými odborníky – v tomto případě Karlovy Univerzity – i takzvaně dopadové studie. A jedna se týká například zaměstnávání osob 55+ v zemědělství, v textilním průmyslu,“ vysvětluje Jan Zikeš.

Zaměstnávání starších osob považuje za značně individuální. Za rozhodující považuje fyzické a duševní schopnosti jak na straně zaměstnance, tak požadavků zaměstnavatele. S tím souhlasí i Daniel Münich.

Tomáš Pavlíček, Veronika Sedláčková, Eva Presová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme