Přes podporu centrální banky se hospodářství USA propadá

Americká centrální banka varuje, že je na tom hospodářství Spojených států hůř než se čekalo. Akciové trhy procházejí další vlnou výprodejů, a to i přesto, že Fed právě ohlásil další program podpory. V rámci operace zvané Twist nakoupí dluhopisy s šesti- až třicetiletou splatností za 400 miliard dolarů. Také trhu nabídne papíry s krátkodobou splatností.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke (uprostřed)

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke (uprostřed) | Zdroj: Reuters

Operace má srazit úroky z půjček a tím podpořit ekonomiku a prodej papírů s krátkodobou splatností má držet na uzdě inflaci.

„Myslím si, že i do budoucna lze očekávat, že pokud Fed bude opravdu nakupovat cenné papíry, státní dluhopisy, v takovém objemu, tak ke snižování výnosů v následujících měsících bude docházet,“ říká ekonom Komerční banky Miroslav Frayer.

Přehrát

00:00 / 00:00

eko.mp3

Inflace se v současní době ve Spojených státech pohybuje na poměrně vysokých úrovních a inflační očekávání jsou stále vysoká. „V tomto kontextu si myslím, že toto řešení je asi prozatím nejlepší, protože by nemělo vést k napumpování peněz do ekonomiky a tím pádem tlakům na další růst inflace,“ míní Feyer.

Žádná bouřlivá pozitivní reakce se nicméně na trhu nekonala. Fed sice zveřejnil podrobnosti operace Twist, ale zároveň ohlásil, že výhled ekonomiky je o něco horší, než s čím se počítalo. Trh se zaměřil na to druhé a prošel vlnou výprodejů.

„Pokud se podíváme na ty prognózy které má Fed nebo i jiné finanční instituce, tak mě se zdají stále ještě optimistické a je možné, že v těch následujících měsících uvidíme přehodnocování těch jednotlivých prognóz směrem dolů,“ říká Feyer.

Americká centrální banka není jedinou bankou, která se snaží podpořit domácí ekonomiku. Bank of England naznačila, že také chystá podobná opatření. Někteří ekonomové však tyto kroky považují za nestandardní.

Podle Feyera je ale snaha centrálních bank podporovat ekonomiku logická a některá nestandardní opatření jsou v případě velkých problémů zapotřebí. „Myslím si, že je to správně, ale bohužel se ukazuje, že zatím ta opatření zas tak dobrá nebo efektivní nebyla, a že opravdu k tomu nastartování ekonomického růstu nedošlo,“ podotýká.

Problém na trzích by podle něj mohl být v důvěře. „Na trzích je evidentní, že investoři se obávají dalšího vývoje, a myslím si, že dokud se neobnoví důvěra mezi investory, tak zřejmě k žádnému trvalejšímu ekonomickému oživení nedojde,“ míní Feyer.

Roman Chlupatý, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme