Bývalá ředitelka stacionáře Helias je podle soudu vinna z pokusu neoprávněného čerpání peněz z dotací
Za pokus o dotační podvod vyměřil ústecký soud bývalé ředitelce ústeckého stacionáře Helias peněžitý trest 800 000 korun a zákaz činnosti na tři roky. Dva elektromobily v hodnotě skoro tři miliony korun pořízené s pomocí evropské i národní dotace používala podle soudu pro soukromé jízdy.
Podle evropského pověřeného žalobce Petra Hořína bylo už v žádosti patrné, že si auta ředitelka vybírala hlavně pro sebe a svou dceru.
Bývalá ředitelka stacionáře Helias je podle soudu vinna z pokusu neoprávněného čerpání peněz z dotací
„Už samotný výběr vozů nasvědčoval tomu, že se jednalo o určitý výběr podle preferencí osobního vkusu paní obžalované. To, že byly zvoleny vozy s metalízou za příplatek, nasvědčuje tomu, že se nejedná o snahu pořídit si co nejekonomičtější vozidla,“ vysvětlil Hořín.
V zakázce byla stanovená kritéria, která směřovala v segmentu elektroaut k výběru značky a modelu k těm nejdražším.
Obhájkyně Iveta Zetochová uváděla, že žádosti o dotaci procházejí schvalovacím procesem. Dotační úřad v nich pochybení neodhalil.
Samotné užívání pak na základě svědectví hájila tím, že organizace při pořízení neměla dostatek zaměstnanců, kteří by mohli řídit a teprve se zaučovali v používání vozů – například pro službu osobní asistence.
Soud zrušil rozsudek, podle nějž měla SOCDEM platit stamiliony Altnerovým dědicům. Spor se otevře znovu
Číst článek
Pochybení při některých soukromých jízdách uznala s tím, že bývalá ředitelka i její dcera toto užívání ze mzdy uhradily.
Soud vynesl rozsudek bez přítomnosti obžalované. Její obhájkyně i evropský pověřený stání zástupce si ponechali lhůtu pro případné odvolání až po přečtení písemného rozsudku. Ten je tak zatím nepravomocný.