Přetěžování přenosové soustavy se podle ČEPS má řešit na nejvyšší politické úrovni
Německou kancléřku Angelu Merkelovou dnes přijal premiér Petr Nečas. Jedním z klíčových témat má být podle předběžných informací energetika. Česko a Německo mají diametrálně rozdílný pohled na využívání energie z jádra. Kromě toho byla česká přenosová soustava loni několikrát vystavena velkému zatížení kvůli přebytkům z německých větrných elektráren.
Nejhorší situace nastala v prosinci loňského roku, problémy s přetěžováním české přenosové soustavy se ale nárazově objevují stále, říká předseda představenstva společnosti ČEPS Vladimír Tošovský. Domnívá se proto, že situaci je nutné řešit na nejvyšší politické úrovni.
„Zabránit tomuto stavu lze skutečně jedině tak, že se postaví nová vedení mezi severovýchodní a jihozápadní částí Německa, protože především v té severovýchodní je nainstalován obrovský výkon ve větrných farmách a síť tomu nebyla nikdy přizpůsobena a potřebuje to,“ vysvětluje.
Předseda představenstva společnosti ČEPS Vladimír Tošovský mluvil o přetěžování české přenosové soustavy
Zátěž pro přenosovou soustavu v souvislosti s odstavováním německých jaderných elektráren se podle Tošovského podařilo vcelku bez problémů zvládnout, hrozbou jsou ale neplánované přetoky. Domnívá se, že dnešní jednání premiéra Nečase s kancléřkou Merkelovou by mohlo pomoci.
„Myslím si, že oba dva tento problém skutečně velmi silně vnímají, že nelze způsobit sousedovi, byť energetickému sousedovi, žádné provozní problémy tím, že budeme nesmyslně – a to nemyslně znamená nekoordinovaně – podporovat jenom jednu část výroby,“ uvažuje.
Řešení je podle Tošovského nutné hledat nejen na bilaterální, ale také na regionální úrovni. Hovořilo se například o možnosti postavit za dvě miliardy transformátory na hranicích s Německem, to je prý ale až krajní řešení. „My si myslíme, že to není správné řešení, byť se na ně připravujeme. Protože pokud nic neuděláme, musíme soustavu nějak ochránit,“ dodává Tošovský.