Rusnokova vláda schválila rozpočet na příští rok se schodkem 112 miliard

Stát by měl v příštím roce hospodařit se schodkem 112 miliard korun, což je o dvě miliardy více, než se původně předpokládalo. Hranice tří procent HDP by přitom padnout neměla. Počítá s tím návrh rozpočtu, který dnes schválila vláda v demisi. Ministerstvo financí návrh postavilo na vyšším ekonomickém růstu a tedy vyšším výběru daní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Jan Fischer (vlevo) a premiér Jiří Rusnok po schůzi vlády

Ministr financí Jan Fischer (vlevo) a premiér Jiří Rusnok po schůzi vlády | Zdroj: ČTK

Z těch by měl stát získat o čtyři až pět miliard korun navíc. Podle šéfa resortu Jana Fischera jde v případě návrhu o umění možného.

„Je mírně expanzivní, přestává blokovat ekonomický růst, naopak jsme si jisti, že mu jde naproti. Vychází z nového odhadu tempa růstu HDP v příštím roce, které provedlo ministerstvo financí, kde tempo růstu odhadujeme nyní na 1,3 procenta, od toho byly odvozeny daňové výnosy,“ řekl.

Peníze do státní pokladny má přinést i příjem ze solární daně, která začne platit v příštím roce, zlevnění energií, vyšší příjmy z vydávání českých víz v zahraničí, ze státních podniků - celkem mají přesáhnout 7,25 miliardy - nebo z aukcí kmitočtů pro mobilní operátory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich

Ušetřit se má také na službách pro ministerstva - seškrtaly se například peníze na externí právníky. Návrh současně počítá s o dvě miliardy menší částkou na uhrazení úroků státního dluhu.

Jak Fischer uvedl, nakonec počítá s růstem 1,3 místo původních 0,8 procenta, stát tak bude moci více utrácet. Jeho výdaje se zvýší o 30 miliard korun, jednotlivé resorty si mezi sebou mají rozdělit 17 miliard. Zvýšit se mají také mzdy státních úředníků, a to o dvě procenta.

Větší objem peněz - o 400 milionů korun - například dostane ministerstvo vnitra, které plánuje nabrat nové policisty. Méně prostředků dostanou resorty životního prostředí, pro místní rozvoj, dopravy a školství. Největší nárůst výdajů čeká ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Celá řada nároků různých kapitol nebyla uspokojena, nicméně za daných možností, které má česká ekonomika a její veřejné finance, to ani není možné,“ vysvětlil premiér Jiří Rusnok.

Rozpočet musí vláda do konce září poslat do Poslanecké sněmovny. Ta je ale teď rozpuštěná, takže tam návrh zůstane ležet do doby, než po volbách vznikne nová, která ho bude moci vrátit budoucí vládě ještě k přepracování. Kabinet řešil rozpočet celkem na čtyřech zasedáních.

Kalousek: Návrh je nezodpovědný a plýtvá penězi

Bývalému ministrovi financí a místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi se návrh rozpočtu nelíbí a označil jej za neodpovědný. Nesouhlasí ani s výší výdajů, ani se schodkem.

„Navrhuje o 24 miliard vyšší výdaje, než jsem plánoval já. Ono se snadno rozdává bez legitimity a bez odpovědnosti, ale těch 24 miliard bude muset někdo zaplatit. Prorůstové investice vypadají přece jenom jinak, než že se dovolí větší plýtvání v resortech vnitra, zdravotnictví a jinde,“ upozornil.

Návrh není prorůstový ani podle komunistů, a proto v něm budou chtít změny. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš ho považuje pouze za udržovací.

Miroslav Kalousek na tiskové konferenci | Foto: Filip Jandourek

„Budeme mít zájem diskutovat o strukturálních změnách, protože ten zákon rozhodně není dokonalý a měl by doznat určitých změn, byť v časově omezených možnostech. Nejsme pro rozpočtové provizorium, čili nejpozději začátkem ledna bychom rádi rozpočet projednali,“ upřesnil.

Podle bývalého prezidenta Václava Klause neměla Rusnokova vláda na návrh rozpočtu ani mandát, ani čas, a tak se nedalo očekávat nic „velkolepého“. Své k rozpočtu řekli i odboráři. Ti chtěli, aby vláda byla odvážnější a překročila tříprocentní hranici rozpočtového schodku.

Pět miliard pro zdravotnictví?

Kabinet dnes také schválil navýšení plateb za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun. Reaguje tak na volání po záchraně nemocnic, které prý v řadě případů bojují o existenci. Ministr financí ujišťuje, že se tím dluh nezvýší.

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich snahu vlády, premiéra a ministra zdravotnictví oceňuje, ale stačit to podle něj určitě nebude.

OB kliknina, centrum pro léčbu obezity, polohovací lůžko | Foto: Filip Jandourek

„Stát nepřidává finanční prostředky, ale vrací pouze malou část toho, co odebral díky zvýšené sazbě DPH. Letos odebral z nemocničního zdravotnictví 12 miliard, šest úhradovou vyhláškou,“ zdůraznil.

Navýšení plateb za státní pojištěnce navíc podle něj bude mít dopad do roku 2014, jen pokud bude úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví pro rok 2014 toto navýšení zohledňovat.

„Pokud nebudou upraveny úhrady letošního roku, tak vyhláška letošního roku nám ve vyúčtování těch pět miliard, které dostaneme v příštím roce, zase sebere, takže ten problém nebude odstraněn. Je to jenom první krok a je potřeba konat ještě co se týká úhrad v posledním kvartále letošního roku,“ dodal Sohlich.

Jana Zemanová, Jitka Hanžlová, Martina Spěváčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme