Stát omezí vývoz elektřiny a podpoří jen část obnovitelných zdrojů
Aktualizovaná státní energetická koncepce chce omezit vývoz elektřiny vyrobené v Česku a do roku 2040 snížit výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách o dvě třetiny, aby se ušetřilo uhlí pro teplárny. Ministerstvo průmyslu a obchodu navíc po roce 2014 zastaví výstavbu fotovoltaických elektráren a dalších velkých obnovitelných zdrojů.
Stát chce v budoucnu podporovat jen sluneční panely na rodinných domech. Podle ministra obchodu a průmyslu Martina Kuby příspěvky na rozvoj velkých obnovitelných zdrojů neúměrně zatěžují spotřebitele:
„Nemůžeme pokračovat v tak masivní podpoře obnovitelných zdrojů fixovanými výkupními cenami, které pro českou ekonomiku v této chvíli znamenají enormní zátěž téměř k 40 miliardám českých korun, z nichž část platí lidé a podniky ve svých poplatcích za elektrickou energii a část doplácí stát.“
Podle analytika J&T a odborníka na energetiku Michala Šnobra je určitý výhled na zlevnění energie z obnovitelných zdrojů. „Obnovitelné zdroje jsou doposud velmi drahé, ale vývoj a výzkum ukazují, že by se mohla elektřina v nich produkovaná do budoucna zlevňovat,“ tvrdí.
Záměr ministra Kuby komentoval ve Stalo se dnes analytik J&T a odborník na energetiku Michal Šnobr
Vývoz elektřiny chce ministerstvo znevýhodnit tím, že výrobci energie budou muset platit část poplatku za přenos elektřiny, který dosud hradí jen spotřebitelé.
„To znamená znevýhodnit vývoz ekonomicky, dát poplatek za distribuci na výrobce elektrické energie tak, aby pro něj ta efektivita vývozu byla v té chvíli nižší. Omezit v těchto letech vývoz z toho důvodu, aby to uhlí bylo zajištěno pro centrální vytápění,“ říká Kuba.
Také Šnobr vidí logiku ve zpoplatnění vývozu elektřiny, nelze ho však z dosud zveřejněných informací ještě vážně hodnotit. Podrobnosti zatím chybějí:
„V tomto okamžiku nechápu, jak na trhu chce pan ministr rozlišit, která elektřina z jakých zdrojů se vyváží a z jakých ne. To na volném trhu s elektřinou vůbec nejde.“
Podíl elektřiny z uhelných elektráren na celkové výrobě poklesne z nynějších 60 procent na 20. Nahradí ji energie z jaderných elektráren, které budou dodávat víc než polovinu elektřiny.
Podle ministra obchodu a průmyslu Martina Kuby je nutné dostavět dva bloky v Temelíně a pátý blok v Dukovanech: „Pokud chceme snižovat a odstavovat hnědé uhlí a neměli bychom Temelín, tak se v roce 2022/23 dostáváme do situace, kdy začínáme být závislí na dovozu, což je pro Českou republiku velmi problematická záležitost. Ta nutnost napojení nového jaderného zdroje je samozřejmě klíčová.“
Šnobr však varuje, že česká energetická koncepce stále zaostává za koncepcí Evropské unie: „Řekl bych, že o budoucnosti české energetiky bude rozhodovat spíše Evropská unie a do budoucna se budeme muset velmi přizpůsobit tomu, co se rozhodne v Bruselu, potencionálně, co se rozhodne v Německu. Protože především německá energetika ovlivňuje už dnes a do budoucna bude zcela zásadně ovlivňovat českou energetiku.“