Soudy potrestaly fotovoltaickou elektrárnu a její jednatele za podvod v roce 2010. Zfalšovali tehdy dokumenty, aby dosáhli na výhodnější výkupní cenu. Nyní přichází na řadu Energetický regulační úřad.
„Dochází ke zpeněžování majetkové podstaty a postupně se shromažďují prostředky pro uspokojení přihlášených pohledávek věřitele,“ popsal insolvenční správce.
Za podvody při získání licence na fotovoltaickou elektrárnu v roce 2010 má společnost zaplatit 43 milionů korun. Ministerstvo částku nevymáhá, protože čeká na rozhodnutí Ústavního soudu.
Solární park na Sokolovsku by měl ročně vyrobit zhruba 24 gigawatthodin čisté energie. Půjde o doposud největší fotovoltaickou elektrárnu Pražské energetiky.
Například v bytovém domě v Plzni, který si pořídil fotovoltaiku včetně baterie už loni, lidé šetří zhruba čtvrtinu původních výdajů za elektřinu měsíčně.
Celkově se v minulém roce vyrobilo v České republice 76,9 TWh elektřiny. Malé solární elektrárny se tak na hrubé produkci elektřiny v zemi podílely necelým jedním procentem.
Městský soud v Praze schválil ukončení provozu závodu Energetického Holdingu Malina. Navrhl to insolvenční správce firmy, protože podnik už podle něj prakticky nefunguje.
Možnost sdílet elektřinu se rozšíří na obce, firmy nebo vlastníky více nemovitostí. Zájemci se budou moci registrovat od 1. srpna u Energetického datového centra.
Radnice se obává, že i přes nesouhlas místních tam panely vyrostou. Diecéze totiž tvrdí, že na půdě nízké kvality může panely vystavět i bez změny územního plánu.
Distributoři chystají stamiliardové investice do sítí, které se promítnou do poplatků pro spotřebitele. Jak se pak náklady rozdělí, má řešit nová tarifní soustava.
Rok po vyhlášení insolvence je jasné, že se více než polovina klientů Malina group nedočká, zpět nedostali ani statisícové zálohy. Reorganizace se nepodařila a od začátku května je v konkurzu.
K obci se přidává i entomolog Petr Kozel. Podle něj by umístění více než 87 tisíc fotovoltaických panelů v daném místě způsobit akumulaci tepla a zhoršit tak mikroklima.
Plánované zvýhodněné úroky pro žadatele v dotačním programu Oprav dům po babičce zatím nejsou dostupné. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana se na jejich spuštění pracuje.
Co bude se státní firmou dál? Sikora serveru iROZHLAS.cz prozradil, že OKD chce „zezelenit“ a na svých pozemcích třeba investovat do fotovoltaických elektráren.
Stát poskytl v loňském roce 24 miliard v dotacích na výstavbu solárních elektráren a podle ministra životního prostředí by jejich instalovaný výkon mohl nahradit tři uhelné elektrárny.
Karviná mu v jeho záměrech vyhověla jen částečně. Jedná o změně územního plánu na dvou ze sedmi požadovaných lokalit. Zastupitelé vše budou schvalovat v příštím roce.
Jde především o experiment. Kromě fotovoltaiky společnost s univerzitou vysadí druhý vinohrad bez solárních panelů a pak porovnají úrodu na obou. Vědci navazují hlavně na výzkumy z Francie.
„Hlavně radíme, aby lidé nepřistupovali k montážím fotovoltaiky svépomocí, ale aby si vybrali kvalitní montážní a servisní firmu, která má lidi s certifikáty,“ zdůrazňuje Krčmář ze Solární asociace.