Stát příští rok vydá více peněz na obnovitelné zdroje. Domácnosti by ale měly za energie ušetřit
Bez ohledu na to, jak dopadnou volby, je už teď jasné, že stát příští rok vyplatí mnohem více peněz na obnovitelné zdroje než letos. Spotřebitelům, tedy domácnostem i podnikům by naopak náklady na energii růst neměly.
Vláda bude zítra rozhodovat o finančním limitu na podporu elektřiny a tepla ze státního rozpočtu. Měl by být o čtyři miliardy vyšší než letos. Příští rok totiž začne platit novela zákona, která omezuje poplatky, které za obnovitelné zdroje platí ve svých cenách spotřebitelé.
Sněmovna ještě před svým rozpuštěním stačila potřebnou normu o stropu pro příspěvky spotřebitelů schválit. Takže poplatek, kterým domácnosti přispívají na garantované ceny pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů, nepřekročí 495 korun za megawatthodinu.
Vláda musí objem prostředků ze státního rozpočtu schválit do 31. října. Na příští rok by to mělo být téměř 16 miliard korun. Částka, kterou spočítal Energetický regulační úřad na základě smluv s výrobci a objemu dodávané zelené energie, bude růst ještě několik let. Nebude už ale tolik zatěžovat spotřebitele.
Hlavně průmyslové podniky si už delší dobu stěžují, že platí neúnosně velké příspěvky a tím jim, vlastně jen kvůli legislativnímu rozhodnutí, rostou náklady, a snižuje se tak jejich konkurenceschopnost.
Podle podnikatelů už letošní poplatek na obnovitelné zdroje ve výši 583 koruny na magawatthodinu je pro podniky likvidační v konkurenci s jinými evropskými zeměmi. Zdůrazňují, že v Německu platí firmy poplatek ve výši 15 korun a ve Francii 300 korun na magawatthodinu.
Předpokládat, že cena energie pro domácnosti a podniky bude klesat, podle analytiků jednoznačně nejde, ale minimálně by podle nich neměla růst. Zejména u elektřiny se dá čekat její snižování. Mnozí dodavatelé už to také oznamují. Klesá cena silové elektřiny na evropské burze, a když začne platit strop na příspěvky na obnovitelné zdroje pro konečné spotřebitele, mohly by energie zlevnit.