Trhy se bojí rozšíření konfliktu v Bahrajnu, cena ropy zůstane vysoko
Revolučnímu hnutí v arabském světě sice dochází dech, napětí na trzích ale přetrvává. Pokles cen ropy se tak v blízké době nedá čekat.
„Situace je stále relativně napjatá ve více zemích Blízkého východu. Přetrvávat proto bude i napětí na trzích. Můžeme to pozorovat i na rozpětí cen ropy z Evropy a ropy, která se obchoduje v Americe. Stále větší rozpětí zřejmě částečně odráží i napětí na Blízkém východě a v severní Africe,“ vysvětlil hlavní ekonom pražské pobočky Citibank Jaromír Šindel.
V centru pozornosti jsou podle něj události v Japonsku. „Je to vzhledem k jeho ekonomickému významu. Na druhé příčce pozornosti trhu je stále neklid na Blízkém východě. Je ovšem už poněkud na ústupu,“ řekl Šindel.
Trhy se podle něj hlavně obávají dalšího rozšíření konfliktu v Bahrajnu. Pomoc saudských jednotek tamnímu režimu vyvolala nevoli Iránu, který naopak podporuje většinové šíity.
„Další eskalace konfliktu v Bahrajnu a větší zapojení Íránu by určitě významně ovlivnilo politiku USA, které tam mají vojenskou základnu a mají i politické zájmy v Saúdské Arábii. Z tohoto pohledu by to mělo větší negativní dopad na trhy, než události v Libyi či Tunisku,“ myslí si hlavní ekonom pražské pobočky Citibank.