Osud vlády a čekání na ČSSD

Osud vlády Andreje Babiše závisí na rozhodnutí koaličního partnera, tedy sociálních demokratů. Otázkou je, zda je pro ně politicky komfortní odebrat se do opozice, anebo zda je rozumnější ve vládě sloužit občanům.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČSSD

Jak se ČSSD rozhodne? | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vzhledem k tomu, že vláda funguje, Andrej Babiš se k ČSSD chová korektně a těší se podpoře prezidenta, se kterým se Jan Hamáček snaží být zadobře, odchod ČSSD do opozice není pravděpodobný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Hoffman: Čekání na ČSSD

Mohou na něm mít zájem ti sociální demokraté, které vývoj odsunul na vedlejší kolej, jenomže jejich vliv odpovídá tomu, že jsou na vedlejší koleji.

Aféra kolem Andreje Babiše juniora nebude mít na vztah Jana Hamáčka s premiérem negativní vliv. Spíše naopak.

Opozice vyzvala Zemana, aby po případném pádu vlády nejmenoval opět Babiše premiérem

Číst článek

Opozice nemá problém s vládou

Hamáček se coby ministr vnitra postará o důkladné prošetření všech podezření a protože nebude mít zájem policii proti premiérovi zneužít, výsledkem bude s velkou pravděpodobností suché konstatování, že nemocnému Babišovi juniorovi jeho otec neublížil.

Ohledně staré dotační kauzy má pak ČSSD pro účast ve vládě stále stejné alibi v podobě presumpce neviny.

Opozice před pátečním pokusem o vyslovení nedůvěry vládě sní o tom, že někteří koaliční poslanci vlivem mediálně zjitřené atmosféry zradí ČSSD a ANO. Jde ale skutečně o pouhý sen, neboť jako realisté vědí, že nikdo nezradí a jediným výstupem z této pseudokrize budou plamenné projevy o ohrožení svobody a demokracie.

Ty pak budou kontraproduktivní, neboť občané vidí, že opozice nemá problém s vládou řešit běžnou agendu, diskutovat o rozpočtu anebo koordinovat stanoviska ke kontroverzním zahraničním smlouvám.

Teoreticky je samozřejmě možné, že Andrej Babiš bude muset opět dojednávat vládu s důvěrou parlamentu a měsíce se zde bude řešit, zda je ústavní, když vládne v demisi.

Při pohledu na jednání vlády, která se například shodla na navýšení minimální mzdy, se ale zdá, že na destabilizaci poměrů má zájem pouze menšina zákonodárců a většina že je smířena s tím, jak voliči rozdali karty.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme