Předražené prázdniny? Chorvatská rada k nezaplacení

Chorvati to s cenami opravdu přehnali. Tak zní základní zkušenost z letošních prázdnin. Cenami se myslí ceny služeb, tedy noclehů a jídla. Logicky se vyskytla pochybnost, jestli Češi pláčem nad chorvatskou drahotou neventilují základní frustraci, tedy zkušenost s tuzemskou inflací, která byla v součtu dvou uplynulých let nejhorší po Pobaltí a Maďarsku.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stále plná restaurace Dubravka v Dubrovníku

Stále plná restaurace Dubravka v Dubrovníku | Zdroj: Archiv Dagmar Heřtové

Hledali jsme útočiště v ráji na jadranském pobřeží, jenže inflace tam dorazila s námi a probouzí pocity vzteku či zoufalství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Holub: Předražené prázdniny? Chorvatská rada k nezaplacení

Přesto chorvatská zkušenost může mít pozitivní efekt, přináší totiž něco poučného, co se dá využít k pochopení tuzemských poměrů.

Eurostat hlásí, že Chorvati za poslední dva roky zdražili opravdu hodně. U hotelů třetím největším tempem v Evropě, u restaurací zažilo Chorvatsko páté nejrychlejší zdražení, u fast-foodů druhé nejrychlejší. Nutno však připustit, že tuzemské hotely a fast-foody zdražily skoro stejně jako v Chorvatsku a klasické restaurace o poznání rychleji.

Zmíněné služby nemusí člověk v domovské zemi využívat, v zahraničí je na ně odkázán. Lze tedy říci, že chorvatská zkušenost připomněla, jaké poměry panují v Česku.

Změna k lepšímu

Výletníci z Česka podezírají chorvatské hospodské a hoteliéry, že chtějí oškubat bezbranné turisty, otázka však zní, z čeho bychom měli podezírat jejich tuzemské protějšky.

Nasnadě je vysvětlení, že Česko má příliš slabý sektor služeb. V posledním desetiletí rostl nejméně z celé Evropy, a pokud jde o restaurace s ubytováním, jejich reálný obrat je slabší než v časech před krizí.

26:25

Kopeček za tři eura? Ceny v Chorvatsku jsou skandální jen místy jako každý rok, popisuje novinářka

Číst článek

Problémy se službami se nadále prohlubují, jak svědčí údaje Českého statistického úřadu za druhé čtvrtletí 2024, že celý sektor proti loňsku dále poklesl. Slabost na straně nabídky a převaha poptávky znamená růst cen, to ví každý student ekonomie. Služby tedy v tuzemsku zdražily druhou největší rychlostí v Evropě.

Pokud se Chorvati snaží pomocí vysokých cen vybudovat silný turistický sektor, v Česku jde o něco jiného. Své služby, nejen hotely a restaurace, ale také kadeřnictví nebo taxislužbu dlouhodobě zanedbáváme, a často se dokonce svěřujeme do péče různým řetězcům, které jdou za ziskem s mnohem větší razancí než malé a středně velké podniky.

Teď jsme nuceni zaplatit, abychom dostali služby na úroveň běžnou ve většině evropských zemí. Pokud už není pozdě a nestali jsem se rukojmími řetězců s centrálami někde v Německu nebo Americe.

Jeden ze slavných filmů s Nicolasem Cagem líčí, jak ho po návratu z vězení zmlátí parta výrostků. Díky tomu se však hrdinovi rozsvítí v hlavě a on pochopí, že se musí změnit k lepšímu. Výrostkům za jejich lekci logicky poděkuje a odchází za lepšími zítřky. Vysoké ceny při chorvatských prázdninách mohou sehrát stejně pozitivní roli.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme