Daň z pomsty končí spolu se snahou o spravedlivé zdanění korporací
Znělo to trochu jako pohádka, když se v roce 2021 státy dohodly, že podpoří stanovení daně ze zisku globálních firem v minimální výši 15 procent. Cílem dohody bylo odradit nadnárodní společnosti od přelévání kapitálu a zisků do zemí, které jsou označovány jako daňový ráj. Součástí dohody byla snaha donutit korporace k tomu, aby platily více daní na trzích, kde prodávají zboží a služby.
Na návrhu se nakonec shodlo téměř 140 zemí v čele se Spojenými státy, za které tehdy vyjednával prezident Joe Biden. Jeho plán na uskutečnění globální reformy daní byl dokonce přísnější, než nakonec schválená verze.
Julie Hrstková: Daň z pomsty končí spolu se snahou o spravedlivé zdanění korporací
Před jeho nástupem byl postoj Spojených států k jakékoliv daňové dohodě odmítavý. A jak se ukazuje, s jeho odchodem jakákoliv snaha o narovnání dani skončila.
Už v lednu prezident Donald Trump prostřednictvím exekutivního příkazu prohlásil, že globální dohoda o minimální dani z příjmu právnických osob se v USA uplatňovat nebude. Zároveň přislíbil, že zavede odvetnou daň vůči zemím, které na základě globální daňové dohody z roku 2021 uvalí daně na americké firmy.
Daň z pomsty?
Tuto tzv. daň z pomsty nakonec obsahoval republikánský daňový balíček s poetickým názvem „One big beautiful bill“, tedy „krásný velký zákon“.
Článek 899 by umožnil Spojeným státům uplatňovat odvetné daně na zisky a výnosy z amerických investic, tedy mimo jiné i akcií či korporátních dluhopisů, a to pro nerezidenty z těch zemí, jež na americké korporace uvalují diskriminační daně.
USA ukončují všechna jednání o obchodních vztazích s Kanadou. Trump to zdůvodnil kanadskou daní
Číst článek
Jako první by na to doplatila řada evropských zemí, které uplatňují tzv. digitální daň. Tento návrh vyděsil Wall Street – výsledkem by byl odliv zahraničního kapitálu, další stupeň obchodních válek a utlumení globalizace.
Nakonec se ukazuje, že šlo o další páku a jejím cílem bylo ochránit americké korporace před daněmi. Sobotní dohoda zemí G7 vyňala americké společnosti z některých součástí stávající globální dohody o daních.
Členové skupiny západních průmyslových zemí ustoupili, aby ochránili své vlastní firmy před hrozbou odvetných opatření ze strany Washingtonu. Výměnou za zrušení článku 899, tedy za zrušení daně z pomsty.
Kdo ušetří?
Americké společnosti podle odhadů ušetří díky poslední dohodě sto miliard dolarů během deseti let. Neamerické korporace, které mají sídlo v zemích typu Lucembursko či Irsko, zaplatí naopak na daních víc než doposud, protože budou spadat pod původní dohodu o nadnárodním zdanění.
„Reálně vyhrály americké společnosti i rozpočet Spojených států. Prohráli všichni ostatní“
Julie Hrstková (komentátorka Hospodářských novin)
Nový tzv. side-by-side, tedy paralelní systém, bude podle prohlášení G-7 zahrnovat „konstruktivní dialog o zdanění digitální ekonomiky a o zachování daňové suverenity všech zemí“. Plán uznává americké zákony o minimální dani a jeho cílem je podle oficiálního komuniké přinést větší stabilitu do mezinárodního daňového systému.
Reálně vyhrály americké společnosti i rozpočet Spojených států. Prohráli všichni ostatní.
Autorka je komentátorka Hospodářských novin
Rigidní česká politika v rukou Stačilo!
Petr Fischer
Babišův bolehlav jménem SPD
Kateřina Perknerová
Rusové nad posledními slovy Trumpa jen mávli rukou
Libor Dvořák
Drúzové se bouří a Sýrie se kymácí
Jan Fingerland