K obhajobě humanitních a společenských věd
Nemyslel jsem si, že v národě, který se v 19. století obrodil zásluhou kněží, učitelů, historiků a dalších vzdělanců, budu muset obhajovat důležitost humanitních a společenských věd. Ale v čele státu, který měl být naplněním staletých národních tužeb po samostatnosti, stojí politici demonstrující své ignorantství tím, že význam těchto oborů znevažují anebo nekonají nic pro jejich udržení. Pak už člověku nezbývá než se ozvat.
Musím nejprve zdůraznit, že filosofům, těm skutečným filosofům, k tomu, aby přemýšleli a psali svá pojednání stačí tužka, papír a pár knížek. Víc nepotřebují nic a nikoho. Takových je ovšem jen velmi málo, odhaduji tak jeden na sto milionů. Jsou to lidé, kteří přinášejí nový a v jistém smyslu pravdivější způsob porozumění světu otevírající novou možnost života.
Ostatní, které rovněž nazýváme filosofy a jichž je velmi mnoho, jsou učenci, kteří jsou schopni filosofická díla pochopit, rozvíjet a zprostředkovat ostatním tak, aby i oni mohli svůj život obohatit o nový rozměr. Učenci ovšem k tomu, aby svou roli mohli plnit potřebují instituce jako školy a vědecké ústavy, v nichž naleznou živobytí odpovídající tomu, jak je jejich práce ve společnosti ceněna. Je-li nedoceněna, ubývá jich a s nimi ubývá i myšlenek, které přispívají k rozvoji společnosti.
Znalosti z filosofie pro dobré podnikání?
O tom, že filosofické vzdělání je užitečnou výbavou do života, se pokusil přesvědčit už v 6. stol. př. n. l. své současníky jeho první představitel Thalés z Milétu. Asi pod tlakem výčitek, že se zabývá neužitečnými věcmi vypozoroval, že se blíží bohatá úroda oliv, skoupil lisy a na jejich pronájmu vydělal velké peníze.
Potřebujeme do vysokého školství přilít peníze, říká historik. Všem bych platy nezvyšoval, míní ekonom
Číst článek
Že je to jen stará legenda? Nu dobrá, nabídnu novější. Jednou jsem se ptal George Sorose, ano toho miliardáře, kterou ekonomickou teorii využil při svém podnikání. Podíval se na mě s údivem a pravil, že ekonomií se příliš nezabýval, protože studoval filosofii a ta mu pomohla nejvíce. Zbohatnul, podporuje otevřenou společnost, vzdělání a nezávislou žurnalistiku, čímž leze na nervy autoritářům všeho druhu.
Asi bychom se divili, kdybychom zjistili, kolik absolventů filosofie uplatnilo své nabyté schopnosti v podnikání. Dodejme, že ovšem kvůli podnikání se filosofií nezabýváme. Vždyť i ten Thalés se nakonec vrátil ke svému oboru.
S filosofií je život bohatší
Možná se ptáte, k čemu je tedy filosofie užitečná. Na to musím říci, že užitečnost se týká prostředků, které slouží nějakému účelu. Fyzika je užitečná, protože nám dává poznatky, které umožňují vytvářet technické výrobky, které nám usnadňují život.
Filosofie takové prostředky neprodukuje, ale učí nás myslet právě o oněch účelech a hodnotách, které dávají našemu životu směr a smysl. Někdy je zpochybňuje a problematizuje, aby ukázala, že se ve svých životech pachtíme za něčím, co za to nestojí.
Proto se díky filosofii stáváme více lidmi a náš život je bohatší. Platí to i pro život politický, který se bez filosofické inspirace a idejí zabývá jenom bojem o moc a o peníze. Tak, jako je tomu dnes u nás.
Autor je filozof a pedagog
Češi jsou s vývojem po roce 1989 stále nespokojenější, Petr Fiala věří na zázraky
Apolena Rychlíková
Předpokládané překvapení – ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Jan Fingerland
Mrtvý muž jako zdroj příjmů, to je ruská realita
Alexandr Mitrofanov
O budoucnosti by měli rozhodovat mladí politici
Kateřina Perknerová