Jak se vyvinula česká debata o konfliktu? Bylo vhodné vyvěšení palestinských vlajek na UMPRUM? Debatují filozof Daniel Kroupa a komentátor časopisu Euro Petr Fischer.
Papež nedávno promlouval k mladým ruským katolíkům a zmiňoval historické velké Rusko. Snesla se na něj za to kritika, že tím nabourává svou důvěryhodnost.
I mnozí z těch, kteří reformy papeže Františka podporují, jsou znepokojeni některými jeho politickými kroky. Kritiku vzbudilo třeba jeho odmítnutí dalajlámy nebo nedávný projev k mladým Rusům.
S požadavkem o zrovnoprávnění a s podobnými argumenty jako v případě stejnopohlavních párů se celkem pochopitelně, byť s mnohem menším ohlasem, ozývají zastánci vícečetných svazků.
O tom, že filosofické vzdělání je užitečnou výbavou do života, se pokusil přesvědčit už v 6. stol. př. n. l. své současníky jeho první představitel Thalés z Milétu.
„Na pohřbu jednoho našeho společného přítele mi řekla: ‚odešel za lepším‘. A tak tedy i já beru její odchod. Šla prostě za lepším,“ píše Daniel Kroupa.
Cožpak plný lidský život není hledáním a zápasem o to, aby byl dobrý pro druhé i pro člověka samého? Na to nám neodpoví ani ta nejdokonalejší umělá inteligence.
Žijí tu lidé, kteří jsou do chodu historie zasvěceni mnohem hlouběji než my, obyčejní smrtelníci. Díky nim jsem se dozvěděl, že 17. listopad 1989 v Československu byl dílem sovětské tajné služby.
„Zapadá to dosti do způsobu jednání Miloše Zemana, který tímto způsobem, trochu naivně, chce dát najevo jakousi supremaci nad novým kandidátem,“ řekl Kroupa Radiožurnálu.
Komunismus nutí lidi jednat proti jejich svědomí a zbavuje je osobní svobody. U antikomunismu bychom měli rozlišovat jeho typy podle toho, z jakých mravních zásad vychází.
Jen málo věcí podvrací důvěru veřejnosti v demokracii tak, jako když do nejvyšších funkcí ve státě usedají lidé, kteří zvítězili v soutěži vedené neférovým způsobem.
Katolický teolog, kněz a církevní historik Tomáš Petráček nepochybuje o Ratzingerově motivaci a nasazení. Jeho přínos pro převedení církve do 21. století ale vnímá jako negativní.
Pro křesťany je advent dobou přípravy na událost, která se stala před dvěma tisíci lety. Narodil se Ježíš Kristus, který lidem nabídnul možnost, jak se vymanit ze všeho, co je zotročuje.
Teprve když sovětský vůdce Gorbačov dal najevo, že se nadále nebude vměšovat do vnitřních záležitostí států začleněných do sovětského bloku, svitla naděje na změnu a demonstrantů začalo přibývat.
I dnes prchají z Ruska nešťastníci, kteří se nechtějí podílet na válce proti Ukrajině, a my opět řešíme problém, zda a komu z nich poskytnout nový domov.
Stále ještě sice nevíme, jak rusko–ukrajinská válka dopadne, ale jedno staronové poučení z ní již vyvodit můžeme: diktátorům odtrženým od reality žádná racionalita k vítězství nepomůže.
„Celá čtvrtina obcí, má jenom jednu kandidátku, tam už jsou volby rozhodnuté. Nebo obec dokonce nemá žádnou kandidátku. Tam potom musí dosadit stát nebo kraj místní správy příkazem,” říká Kratochvíl.
Česká politika je pod vlivem výkyvů a vrtochů veřejného mínění již mnoho let. Důsledkem toho je, že řešení skutečně závažných problémů se neustále odsouvá do budoucnosti.
Sankce, jimiž se po ruském vpádu na Ukrajinu Evropská unie rozhodla proti agresorovi bojovat, znovu oživily téma, které v rámci zahraniční politiky EU rezonuje už dlouho - právo veta.
Ruská invzae Ukrajiny vrátila do české veřejné debaty jeden z nejvýznamnějších momentů našich dějin - Invazi Československa v srpnu 1968. Proč jsme se nebránili a jaký byl její dopad na společnost?
„Nezbaví-li se debata o podobě manželství a rodiny ideologických předsudků a propagandistických hesel, nic dobrého z ní nevzejde,“ říká filozof a pedagog Daniel Kroupa.