Bibiho černá košile
V Izraeli změnil 7. říjen mnohé. K těm zdánlivě malým změnám patří i oblečení premiéra Benjamina Netanjahua. Veřejnost i odborníci se ptají: Jaký signál muž v čele vlády vysílá výraznou změnou svého outfitu?
Benjamin Netanjahu se od jiných izraelských politiků vždy lišil pečlivým oblečením, většinou tmavým oblekem, bílou košilí a také kravatou. Ta není v Izraeli obvyklá, i politici často chodí s rozhalenou košilí, v tomto ohledu Netanjahu vždy působil velmi formálně, vlastně jako Američan.
Jenže po vpádu Hamásu se premiér náhle začal objevovat v černé košili bez kravaty a černých kalhotách. V tomto oblečení se nejen setkával s vojenskými jednotkami, ale i zahraničními státníky a svou vládou.
Okamžitě se spustila debata o tom, co tím chce říci. Možná prý dává najevo zármutek. Nebo méně formálním přístupem prý dává najevo, že je nyní v akci, vede svou vlast do války. Může se také snažit změnou stylu nějak oddělit od svých chyb v minulosti, prezentovat se jako někdo nový.
‚Netanjahuova podpora byla nízká, teď je ale na bodu mrazu.‘ Vinu za útok Hamásu dal demonstrantům
Číst článek
Anebo případně se veřejnosti nabízí jako někdo přístupnější, někdo, kdo je v kontaktu se společností. Jeho až příliš dokonalý styl mohl působit jako něco, co ho nadřazuje nad ostatní politiky, ale také jako odtrženost od reality – a právě to mu izraelská veřejnost zazlívá. Při jiných příležitostech měl sako a bílé triko s límečkem, opět bez kravaty, a tedy byl výrazně neformálněji než dříve.
V neposlední řadě je dobré zmínit, že v černých košilích se objevují i ostatní dva členové válečného kabinetu, ministr obrany Benny Gantz a exministr obrany Joav Gallant – a ten byl první, kdo se objevil před kamerami v černém, Netanjahu tento styl okopíroval.
Netanjahu však nechodí jen v černém. Na izraelském twitteru se debatovalo o faktu, že na dvou rozdílných setkání se dvěma evropskými politiky se objevil v lehké péřovce, ačkoli v Izraeli bylo tou dobou 25 stupňů. Mohl prý zakrývat nevhodně zvolené triko nebo mu byla zima v příliš klimatizované místnosti, nikdo to ale neví jistě.
Zelená nebo černá?
Netanjahu samozřejmě neušel srovnání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který od ruského útoku nosí zelené tričko nebo mikinu, a to i na formální setkání. Svět si ho vskutku zapamatoval, i když ne všechny reakce na Zelenského bojový styl byly pozitivní.
Válka v Gaze neskončí pro Izrael úspěchem, dokud nezíská zpět unesené lidi, upozorňuje analytička
Číst článek
Čtyřiasedmdesátiletý Netanjahu je oproti Zelenskému výrazně starší, ale zas na rozdíl od něj v mládí mnoho let strávil v elitních izraelských jednotkách, a teoreticky by měl větší právo na khaki barvu.
Jenže Netanjahu nechce působit jako voják, ale jako politický vůdce. Podle některých reakcí se naopak snaží od vojenských velitelů odlišit.
Odlišuje se od nich ovšem i tím, že zatímco představitelé armády i tajných služeb už veřejně promluvili o svém podílu na nedostatečné reakci na útok Hamásu, premiér se tomu vyhýbá a naopak se systematicky snaží vytvořit dojem, že zodpovědnost leží právě na bezpečnostních složkách.
Podstatná část veřejnosti ale soudí, že vina leží na něm, a pouze se liší v názoru na to, zda má premiér odstoupit hned, nebo až po skončení války. Vůdce, který se soustředí na smytí viny místo dosažení maximálního výsledku, je nebezpečný i své vlasti. Netanjahu už možná nevědomky nosí smuteční šat před svým politickým pohřbem.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Česko hospodaří nejlépe ve střední Evropě. Dokonce lépe než Rakousko
Luboš Palata
Kanada chystá velké přepřahání, Trudeau si dal mat
Jan Fingerland
Ruské politické špičky zhmotňují vidiny jurodivých
Alexandr Mitrofanov
Stačilo! přepočet nestačí
Ondřej Konrád