Kdo si v konsolidaci rozpočtu vedl lépe – Petr Fiala, nebo Robert Fico?

I na Slovensku musí vláda konsolidovat veřejné finance, jako vloni ta česká, protože schodek státního rozpočtu už je nebezpečný. Slovenských právě schválených 17 ozdravných kroků nabízí jedno srovnání a jedno varování.

Komentář Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Robert Fico následovaný ministrem financí Ladislavem Kamenickým (oba Směr)

Větším firmám stoupne daň z příjmů z nynějších 21 na 24 procent (v Česku je 21) | Zdroj: TASR / Profimedia

Konsolidační balíček z loňského května se kabinetu Petra Fialy příliš nepodařil, ekonomové mu vytýkají spoustu chyb. Ale když ho srovnáme se slovenským způsobem konsolidace, je z něj rázem kandidát na Nobelovu cenu za ekonomii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Kdo si v konsolidaci rozpočtu vedl lépe – Petr Fiala, nebo Robert Fico?

Vláda Roberta Fica se rozhodla zlepšit bilanci státních financí o 2,7 miliardy eur, tedy asi o 68 miliard korun. Za to si zaslouží uznání, ale dál už se na její hlavu snáší jen kritika.

Protože devět desetin úkolu řeší zvyšováním daní, jen nepatrnou část šetřením na provozu státu. Základní sazba daně z přidané hodnoty stoupne z 20 na 23 procent (v Česku je 21), v nejnižší pětiprocentní budou ale některé potraviny a po velkém křiku také knihy, ubytovací služby a tisk.

Větším firmám stoupne daň z příjmů z nynějších 21 na 24 procent (v Česku je 21). Z čeho vstávají ekonomům nejvíc vlasy hrůzou na hlavě, je úplně nová daň z finančních transakcí pro firmy i občany. Z každého převodu, tedy například i když zaměstnavatel pošle zaměstnanci plat, si stát vezme 0,4 procenta. Tenhle nápad převzal Fico od Viktora Orbána.

Schváleno během několika dní

V součtu tak daňové zatížení firem bude jedno z nejvyšších v EU. A samo ministerstvo financí uvádí, že schválené kroky zvýší inflaci a budou škrtit ekonomický růst až do roku 2027. To pocítí každá slovenská domácnost i firma.

3:21

Fico jde cestou Maďarska a nejvíc chce zdanit hlavně obyčejné Slováky

Číst článek

Zvyšování daní a šetření ubere průměrné domácnosti z příjmů 1,5 procenta, nejvíc na ně doplatí střední třída.

Konsolidační tým Petra Fialy vloni připravil svůj balíček bez toho, aby jednotlivé kroky předem probral s firmami nebo odbory, příliš nenaslouchal ani své Národní ekonomické radě. A také v několika do nebe volajících případech podlehl nátlaku lobbistů – třeba vinaři se veřejně chlubili, jak se ubránili zrušení výjimky na zdanění tichého vína...

Jenže ze srovnání s Ficovým postupem vycházejí čeští ministři jako úžasní komunikátoři a čestní politici, kteří odolají všem tlakům. Slovenský kabinet schválil 17 kroků bez jakýchkoliv konzultací, rozpory zůstaly dokonce i mezi třemi koaličními stranami.

Hrábli Slovákům do peněženek

V Národní radě pak vláda návrh protlačila ve zkráceném legislativním řízení. Během několika dní schvalování doznal balík řadu podstatných změn – například se ještě více zvedla firemní daň, naopak se snížila DPH na knihy. Den po schválení v Národní radě odstoupila ministryně zdravotnictví, protože konsolidační balíček počítá se škrty v platech zdravotníků, což odporuje dohodě s nimi.

Dokud kabinet Roberta Fica „jen“ opakoval vyhlášení Kremlu o válce na Ukrajině, odmítal napadené zemi posílat zbraně, pošramotil vztahy nejen s Českem, neztrácel podporu, jak ukazují volební preference. Teď ale brutálně, a ne zcela nutně, hrábl všem Slovákům do peněženek.

Z toho plyne ponaučení, že každá vláda, která pracuje s nepravdami, účelově ohýbá skutečnost a stará se jen o své lidi, nakonec dovede zemi do maléru, na který doplatí všichni.

Autor je šéfredaktor deníku Právo.

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme