Mírová a válečná karta v české politice
Když před rokem Andrej Babiš v prezidentské kampani otevřel téma války a míru, nevyplatilo se mu to. Na jeho billboardu stálo: „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ Po vlně zasloužené kritiky heslo upravil a slovo voják nahradil generálem. Myšleno generála Petra Pavla. Nezabralo to, Pavel přesvědčivě zvítězil s největším počtem hlasů v historii přímé volby.
Jak to vypadá s danou problematikou dnes? Prezident Pavel se profiluje jako obezřetný politik, který je sice jednoznačně na straně napadené Ukrajiny, avšak střízlivě poukazuje na možné zvraty a negativní varianty.
Nikdo by ho ani ve zlé vůli nemohl zařadit mezi válečné štváče. Pavel chytře přenesl informační tíhu na představitele armády. Náčelník generálního štábu Karel Řehka se stal nositelem špatných zpráv, které ovšem vycházejí z reality současných dnů.
Varuje před možností ruského jaderného úderu, upozorňuje, že vojáci se musejí připravovat na válku velkého rozsahu. „Kdyby došlo ke střetu mezi Ruskem a Aliancí, naší země se to dotkne okamžitě, armáda bude aktivním účastníkem od první minuty,“ řekl na velitelském shromáždění loni 22. listopadu.
Vojáci jsou připraveni lépe
Ustoupíme od nákupu stíhaček F-35, pokud nebudou včas, řekl Babiš. Podle něj Česko letadla nepotřebuje
Číst článek
Také hlas profesionálních vojáků postrčil politiky k uzákonění závazku vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu na vyzbrojování. Tuto povinnost podpořili i poslanci hnutí ANO. To neznamená, že by dál umně nepracovali s emocemi voličů.
Když ministryně obrany Jana Černochová z ODS podepsala smlouvu na dodávku čtyřiadvaceti amerických letounů F-35, Andrej Babiš se toho okamžitě chopil a začal okopávat mírovou zahrádku. Neřekl, že stíhačky vůbec nepotřebujeme, ale že se mělo vyjednávat se Švédy o gripenech, což by bylo daleko levnější.
Šéfka resortu podle něj nepostupuje s péčí řádného hospodáře a rozhazuje stovky miliard, jež budou splácet další vlády, přičemž kompletní dodávka bitevníků doputuje až za jedenáct let.
V určitém segmentu obyvatelstva se tak mohla zahnízdit pochybnost o účelnosti podobných nákupů. Jana Černochová v tričku s obrázkem F-35 to určitě nezvrátí. V tomto směru mohou daleko víc užitečné práce udělat experti – historikové, političtí geografové, bezpečnostní analytici.
Na skluzavce nedůvěry ve stát. Rusům stačí, když jejich dezinformace lidi znejistí, říká analytik Šlerka
Číst článek
Proklamace Donalda Trumpa, že spojencům, kteří nebudou platit, Spojené státy v případě napadení Ruskem nepomohou, a naopak ho povzbudí, ať si dělá, co chce, je podle odborníka na mezinárodní otázky Vlastislava Břízy skandální jen na první pohled.
Když se odmyslí kulisa kampaně, jejím reálným základem je výzva Evropě, aby konečně přestala spoléhat na americký obranný deštník a začala se o svou bezpečnost starat sama.
Polsko s tragickou zkušeností s ruskou imperiální náturou to vzalo velmi vážně. Za pár let bude mít největší armádu v Evropě a bude kupříkladu vlastnit 500 raketometů Himars, což je větší arzenál než mají USA.
Téma války, obranyschopnosti a nového paradigmatu při stanovení státních priorit je a bude naléhavé. Vojáci jsou na ně připraveni lépe než politici a především občané.
Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku
Návrat nadstandardu jako předvolební záchranné stéblo koalice?
Julie Hrstková
Týden před německými volbami zůstává stále hodně otazníků
Robert Schuster
Zlehčování rizik umělé inteligence z úst amerického viceprezidenta je varující
Petr Šabata
Alpy pod tlakem klimatické změny
Klára Notaro