Polský novinář o nitkách vedoucích do Kremlu. A nejde jenom o Polsko

Bestsellerem letošního léta se v Polsku stala kniha Tomasze Piątka „Macierewicz a jeho tajemství". Antoni Macierewicz, dlouholetý polský politik, je momentálně ministrem obrany ve vládě premiérky Beaty Szydłové ze strany Právo a spravedlnost ovládané Jaroslavem Kaczyńským.

Komentář Praha/Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antoni Macierewicz, dlouholetý polský politik, je momentálně ministrem obrany.

Antoni Macierewicz, dlouholetý polský politik, je momentálně ministrem obrany. | Foto: Piotr Drabik | Zdroj: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Autor o obsahu své práce řekl toto: „Kniha se dotýká četných, dlouholetých a mnohostranných projevů provázanosti ministra obrany Antoniho Macierewicze s ruským a zároveň globálním gangsterem finančníkem Semjonem Mogilevičem, stejně jako se sovětskou a později ruskou vojenskou výzvědnou službou GRU, protože Mogilevič s GRU těsně spolupracuje. 

Spolupracuje také s ruskou civilní rozvědkou FSB a především s Kremlem. Z různých zdrojů víme, že Mogilevič je odedávna Putinovým přítelem, léta s ním spolupracuje.“ 

Kniha vyšla 26. června nákladem 10 tisíc výtisků, ale nebývalý zájem si vynutil dotisk a ke konci července se už prodalo 100 tisíc výtisků. Macierewicz zažaloval autora za údajné ohrožení veřejného činitele. 

Alexandr Mitrofanov: Autor knihy neváhá připustit, že celá navenek rusofobní strana Právo a spravedlnost objektivně pomáhá Kremlu. | Foto: Khalil Baalbaki

Práce je nabita fakty, odkazy, svědectvími a Piątek nenechává čtenáře na pochybách, co si o politikovi, kterému se věnoval, myslí.

Popisy provázanosti lidí z SB (obdoba československé StB) s jejich agenty v řadách protikomunistické opozice jsou doplněné odkazy na sovětské a později ruské tajné služby, které měly snahu celý proces zastřešovat.  

Úspěchy ruských tajných služeb 

Autor neváhá připustit, že celá - navenek rusofobní - strana Právo a spravedlnost objektivně pomáhá Kremlu. Piątek je přesvědčen, že sovětské tajné služby v jejich současné ruské podobě se dodnes snaží tahat za nitky a používají k tomu své bývalé svěřence, kteří nyní mají značnou váhu v byznysu i v politice. 

Líčený nejasný původ počátečního kapitálu někdejších spolupracovníků tajné policie, později milionářů, vzájemná pomoc mezi hochy z byznysu, co spolu mluvili ještě jako komunističtí funkcionáři, to všechno by bylo poutavé i pro českého čtenáře, protože najde shodné rysy s naším vývojem. 

V obecné rovině kniha vyvolává otázku, jak ještě dlouho budou vystupovat coby důležitá síla v někdejších zemích socialistického bloku ruské tajné služby. Uplynulo přece téměř 30 let od změny režimu. StB, SB a další odrůdy komunistické tajné policie v jednotlivých zemích jsou dávno minulostí.  

Přítel českého prezidenta, Vladimir Jakunin, byl dlouholetým komunistickým špionem. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Žhavou současností je ovšem vládnutí tajných služeb v dnešním Rusku, kde je řídící věrchuška až na malé výjimky tvořena bývalými důstojníky KGB. Kremelský přítel českého prezidenta Miloše Zemana, Vladimir Jakunin, byl rovněž dlouholetým komunistickým špionem. 

Úspěchy ruských tajných služeb v postkomunistických zemích lze vysvětlit dvěma hlavními faktory. V každé z nich mají své lidi, kteří jsou ochotni, ať už z jakýchkoli důvodů, aktivně pracovat pro naplnění kremelské strategie skrytě, nebo veřejně. 

A pak těží z nevratně pozměněného vědomí velkého množství občanů starší generace, kterým se vrací černobílé vnímání světa, jež jim vtloukli do hlav, když byli mladí. Tento jev může vymizet jen s biologickým odchodem nositelů. 

Autor je komentátorem deníku Právo.

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme