Nebojme se Putinova jádra, přesně o to mu jde
Kdekomu se zdá, že ve světle posledních úspěchů ukrajinské armády v rozhořčeném souboji s tou ruskou Putinovi už brzy zbude jediné východisko – použít jadernou taktickou zbraň. Takového názoru je většina západních expertů. Podle komentátora známé německé rozhlasové stanice Deutsche Welle Joschi Webera jsou podobné názory nejen chybné, ale i dosti nebezpečné.
Začněme velmi poučným citátem z pera tohoto komentátora: „Strach paralyzuje. Strach nás oslabuje. Strach nám brání vnímat věci zřetelně. A největší strach v nás budí obava z jaderné války, kterou už kdovípokolikáté vyhrožuje Putin. Ta přece může znamenat naši definitivní zkázu.“
Tolik Joscha Weber v úvodu svého nedávného komentáře, ve kterém mimo jiné připomíná docela důležitá statistická čísla: Podle posledních průzkumů veřejného mínění se Ruskem rozpoutané jaderné války obává skoro 60 % Američanů a téměř polovina Němců, a to včetně odborníků.
Jeden příklad za všechny: politolog a takříkajíc putinolog z Innsbrucké univerzity Gerhard Mangott na rozhlasové stanici Deutschlandfunk varoval, že pokud Ukrajina bude dál osvobozovat svá Ruskem okupovaná území a Západ ji dál bude zásobovat moderními sofistikovanými zbraněmi, Putinovi nezbude nic jiného než jaderná eskalace, jejíž pravděpodobnost jen vzroste, pokud Rusko bude zatlačeno do obrany.
Vybavíme-li si první televizní vystoupení současného velitele ruských okupačních sil generála Surovikina, kde zmiňuje nutnost „složitých rozhodnutí“ v souvislosti se situací v bojích o Cherson, přesně něco takového by se už velmi brzy stát mohlo.
Zachovat klid
Stanné právo na Ukrajině? Putin přitvrzuje, silný v kramflecích ale není, říká politický geograf
Číst článek
Co se v takovéto situaci jeví pochopitelnější než přání zabránit nejhoršímu? Bude-li toho zapotřebí, pak míru dosáhnout třeba i za cenu územních ústupků agresivnímu ruskému prezidentovi. To by ovšem podle pana Webera byl ten úplně nejhorší scénář.
Jakmile se totiž Západ podvolí Putinovu jadernému vydírání, prohrává na celé čáře: Ukrajina by se musela smířit s nepříjemnými ztrátami svých teritorií. Země východní Evropy by začaly právem pochybovat o ochotě EU a USA je v těžké chvíli podpořit a NATO by svou strategii zadržování mohlo s lehkým srdcem hodit do odpadkového koše.
Naprosto přesně to říká slavný americký historik Timothy Snyder: „I když podlehneme jadernému vydírání, konvenční válku na Ukrajině to nezastaví – spíš to jen potenciální příští jaderné války učiní pravděpodobnějšími.“
Podle Joschi Webera je strach přesně ta emoce, kterou se Putin snaží vyvolat. My bychom ovšem naopak měli zachovat klid. Právě v těchto dnech si připomínáme 60. výročí karibské krize, kdy bylo lidstvo jadrnému požáru zatím nejblíž.
Ani Sovětský svaz, ani Spojené státy však tenkrát osudový červený knoflík nezmáčkly – a stejně tak ani v ostudných válkách ve Vietnamu a Afghánistánu. Proč? Protože jaderný agresor by se rovnou změnil v poraženého, protože zamořená území by mu byla k ničemu, on by se navíc stal celosvětovým padouchem a dosavadní sympatizanti typu Číny a Indie by se od něj nadobro odvrátili. Putin se má čeho obávat – problém je jen v tom, zda si je toho vědom.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Detail, který rozhodne o osudu nového amerického prezidenta
Petr Holub
Ukrajinská kvadratura kruhu
Ondřej Soukup
I když Trumpova hvězda pohasne, trumpismus v Evropě přežije
Lukáš Jelínek
Při zavádění nového učiva nejde o angličtinu nebo chemii, ale o důvěru
Petr Šabata