Ani vláda se nemůže zavděčit lidem všem

„Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil“, říká král v pohádce Pyšná princezna. A to samé klidně mohl říct ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), pokud jde o nošení roušek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Jen to s těmi rouškami, na rozdíl od pohádky, asi nebude mít dobrý konec. Vojtěch nejprve oznámil, že roušky se budou nosit od září skoro všude. Jako prevence před možným rozšířením nového koronaviru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marek Hudema: Ani vláda se nemůže zavděčit lidem všem

Jenže stačil den a své rozhodnutí změnil. Zřejmě na nátlak premiéra Andreje Babiše (ANO). Navíc pak ministr zdravotnictví celkem bezelstně přiznal, že ke změně rozhodnutí o rouškách jej přiměla „diskuse veřejnosti“, tedy hlas lidu.

Nebo spíš hlasité menšiny, která nošení roušek odmítá. Nikoli nějaké odborné důvody epidemiologů, hygieniků či vědců. Čistý populismus.

Samozřejmě, každá vláda reaguje na požadavky voličů a zejména hlasitých menšin. Stačí si vzpomenout na to, jak různé vlády vyhověly třeba požadavkům zemědělců (či kdysi strojvůdců). Jenže tohle je přece jen trochu jiné. 

Jako hadr na holi

Za prvé, může jít o zdraví a životy. Nápad nosit roušky ve školách a v restauracích měl zabránit (či alespoň zpomalit) očekávané podzimní šíření koronaviru. Když roušky nebudou, můžeme se dočkat nepříjemných překvapení ohledně rozšíření nákazy. A nedávné počty nakažených ukazují, že to možná nebude trvat dlouho. 

A za druhé, nikde není psáno, že hlasité protesty proti novým opatřením vydrží. Vsadil bych se, že pokud tu bude pár stovek mrtvých (či se ukáže, že infekce koronavirem zanechává na infikovaných doživotní následky), objeví se pro-rouškové hnutí. Pěkně hlasité. A třeba i s požadavky na další omezení.

Vláda vyhoví. Ale pak se objeví protesty proti omezení ekonomiky, a vláda opět vyhoví. Nakonec bude vláda létat jako hadr na holi sem a tam, a vyhlašovat drastická omezení a posléze je zase rušit.

Což by v boji s koronavirem mimochodem vůbec nemusel být špatný postup. Už před několika měsíci to navrhovali britští vědci. Jenže ti si mysleli, že se vláda bude řídit vývojem epidemie, nikoliv jako v Česku hlasitostí protestujících aktivistů.

Ve verzi české vlády to může vést (na rozdíl od té britské) naopak k většímu rozšíření koranaviru.

K vyššímu počtu mrtvých a nakonec i ke ztrátě vládní popularity. Potvrzuje se tak staré rčení, že se ještě nenarodil člověk ten, aby vyhověl vždycky všem, a že pokusy o to pravidelně skončily katastrofou.

Autor je komentátor Lidových novin

Marek Hudema Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme