Jak pomoci finančně zvládnout školu všem rodinám? Chytrý návrh existuje

Termín – co nejdříve, napsali členové Národní ekonomické rady vlády k návrhu, který by měl pomoci krizemi nejvíce zasaženým rodinám zvládnout výdaje na školní pomůcky, družiny, obědy a kroužky. Ekonom Daniel Münich a sociolog Daniel Prokop zařadili do sedmibodového Balíčku opatření na zmírnění dopadů energetické chudoby také prominutí plateb za vzdělávací služby a volnočasové aktivity pro děti v nízkopříjmových rodinách.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový školní rok v Urbanově, v jedné z nejmenších škol na Jihlavsku

Nový školní rok v Urbanově, v jedné z nejmenších škol na Jihlavsku | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ve skupině NERV je na balíčku shoda, ani na jednání s premiérem Petrem Fialou a ekonomickými ministry nezazněla zásadní kritika, vicepremiér Marian Jurečka slíbil návrhy předložit v září na jednání koaličních lídrů. Jenže školní rok už začal a platit je potřeba teď.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Jak pomoci finančně zvládnout školu všem rodinám? Chytrý návrh existuje

NERV navrhuje v současné inflační a energetické krizi například aktualizovat normativy na bydlení, cílenější energetický tarif, valorizaci přídavků na děti i nízkých důchodů… Ve srovnání s  vládní pomocí jsou doporučení NERVu mnohem adresnější, míří na třetinu nejvíce ohrožených domácností, a autoři využívají zavedené metody – jako je právě příspěvek na bydlení, nebo přídavky a penze – protože je lidé znají a stát je umí vyplácet. Důležité je i to, že návrhy NERVu nežádají po státním rozpočtu víc peněz než opatření vlády.

Vlastně vyvstává při čtení racionálních doporučení, nad nimiž panuje odborná i politická shoda, jediná otázka: proč je vláda nezačala zavádět někdy na jaře. Mnoho rodin by dnes žilo ve větší jistotě a ve společnosti by bylo méně napětí a úzkosti.

Nerezignovat na vzdělání

Ale zpět k rodinným účtům za školu. Münich a Prokop navrhují dočasné prominutí plateb například za školkovné, obědy a poplatky za volnočasové činnosti. A říkají rovněž, jak to udělat – podle „britského schématu“, tedy způsobem, jakým v Británii doručují potřebným rodinám slevu na energie.

Z dat, které už stát má, vytvoří databázi administrativně definovaných chudších rodin či dětí splňujících kritéria – například příjemců příspěvku na bydlení, nebo přídavků na děti. Rodina požádá o prominutí plateb u poskytovatele – školy, obce, domu dětí – který jen ověří nárok v databázi a platbu promine.

Inflace ovlivňuje i kapesné pro děti. Podle průzkumu ho plánuje zvýšit jen 12 procent rodičů

Číst článek

Byla by to pro tyto rodiny velká úleva teď na začátku školního roku – aby nemusely hledat úspory tam, kde to zdánlivě málo bolí, ale ve skutečnosti ošizené vzdělání zkazí dětem celý život.

Česko má v evropském srovnání hrozivé sociální nerovnosti ve vzdělávání a vláda v programu slíbila pomoc těm nejslabším. Je výborné, že na zhruba 400 škol s vyšším počtem znevýhodněných žáků zamíří dvě miliardy korun z Národního plánu obnovy. A je dobře, že už dnes pomáhají nízkopříjmovým rodinám zřizovatelé škol, tedy obce a kraje, movitější rodiče prostřednictvím školních či třídních fondů solidarity, někde využívají programy na obědy zdarma.

Ale návrh NERV je přesně zacílený, jednoduchý a může rychle pomoci chudší třetině domácností s dětmi i v aktuálních ekonomických problémech nerezignovat na vzdělání. Tedy na budoucnost.

Jenže děti už do školy nastoupily, rodiče musí platit teď. Není čas čekat.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme