Skrytá válka mezi Izraelem a Íránem je zjevnější

V pondělí otřásl Damaškem výbuch, který zničil jednu celou budovu. Ukázalo se, že jde o následek náletu, při kterém zahynulo několik členů íránských Revolučních gard. Tím začala nová, otevřenější etapa dosud skryté války mezi Íránem a Izraelem.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký útok v Damašku poškodil budovu íránského konzulátu a zničil vedlejší budovu

Letecký útok v Damašku poškodil budovu íránského konzulátu a zničil vedlejší budovu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Mezi sedmi mrtvými byli dva íránští generálové a pět níže postavených členů íránských Revolučních gard, podle dřívějších zpráv se měli v budově setkat se zástupci palestinského Islámského džihádu. Írán obvinil z útoku Izrael, který prý útokem nejen porušil svrchovanost Sýrie, ale také Vídeňské konvence chránící íránskou misi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Fingerland: Skrytá válka mezi Izraelem a Íránem je zjevnější

Slíbil také pomstu, i když samotný Izrael, jak je již zavedeným zvykem, se k útoku nepřihlásil. Nyní se spekuluje, jaký druh odvety Íránci provedou, a kdy. Jsou různé varianty, útok na americká zařízení v oblasti, na izraelské území, na izraelská zastoupení ve světě anebo na neizraelské židovské cíle mimo izraelské hranice.

Všechny varianty íránské revoluční gardy již v minulosti vyzkoušely. Nedávno je USA potrestaly za útok na americkou základnu v Jordánsku, a Írán své postoje přehodnotil.

Pokračování a stupňování

Ve skutečnosti ale není – pravděpodobně izraelský – útok na území Sýrie výjimečný. Už mnoho let Izraelci likvidují konvoje se zbraněmi pro libanonský Hizballáh i pro další ozbrojené skupiny, které slouží jako nástroje íránské zahraniční politiky a v minulosti už útočily na Izrael.

Izrael po útoku na humanitární konvoj propustí dva důstojníky. Špatná identifikace cíle, uvedla armáda

Číst článek

Bombardování schůzky vysokých představitelů Revolučních gard, včetně předního generála Mohammeda Rézy Zahedího, je ale vystupňování situace. A to i přesto, že Izraelci naznačují, že objekt, na který zaútočili, nebylo diplomatické zastoupení, ale pracoviště Revolučních gard, a tedy legitimní vojenský cíl.  

Navíc už řadu měsíců probíhá tlumená válka mezi Hizballáhem a Izraelem na libanonsko-izraelských hranicích, která stála život už stovky lidí, převážně na libanonské straně. Zatím se ale nerozhořela plnohodnotná a zcela otevřená válka. O tom, proč se Hizballáh nebo Írán rozhodli nepodpořit přímo Hamás na jihu, se jen spekuluje.

Proč tedy izraelský útok teď a právě tento? Zaprvé Izraelci pravděpodobně neočekávají silnou íránskou odvetu, počítají s tím, že Teherán, otřesený vnitřními protesty a oslabený sankcemi, nestojí o přímou konfrontaci. Bude se pravděpodobně nadále skrývat za svými prostředníky. Jeho odveta může prý být nevojenská, třeba další deklarovaný postup při obohacování uranu a konstruování jaderné hlavice.

Dalším důvodem je skutečnost, že Írán akceleroval vyzbrojování protiizraelských sil kolem Izraele, ale stejně tak Izraelci zesílili tlak na tyto aktéry, včetně těch na Západním břehu. Při náletech se podle některých spekulací podařilo zničit velké množství skladů zbraní na syrském území.

Širší bitevní pole

Objevily se i nové fenomény, na Izrael začali střílet rakety i jemenští Húsíové a v pondělí, krátce před izraelským útokem dokonce do Eilatu dorazil dron až z Iráku, vyslaný pravděpodobně některou z Íránem financovaných šíitských milicí.

Izrael podle Trumpa prohrává mediální válku. Konflikt v Pásmu Gazy podle něj trvá moc dlouho

Číst článek

V minulých týdnech proto Izrael zvýšil pomyslnou „cenu“ za každý útok na své území, jako vzkaz, že se eskalace nebojí. K obětem patřili i členové Revolučních gard, a nyní v pondělí i velmi vysoce postavení.  

Experti soudí, že íránské Revoluční gardy, pověřené expanzí vlivu v oblasti, utrpěly zejména posledním útokem velkou ztrátu, protože jejich výsadky v zemích jako je Libanon nebo Sýrie, jsou hodně postaveny na osobních vazbách, a zabití operativci patřili k nejzkušenějším.

Je tu ještě jeden důvod. Velmi přesným a troufalým útokem dal Izrael najevo, že má dobré informace o dění v Sýrii, a má též odhodlání jednat, to i proti hlavě celé konstrukce, tedy Íránu. Dělá to právě s ohledem na riziko otevření severní fronty, ale také jako vzkaz arabským státům, které velmi pozorně sledují, jestli a jak se Izrael vypořádá s Hamásem a případně Hizballáhem.

Aniž by to z Evropy bylo vidět, útok na předního představitele Revolučních gard, pověřeného šířením íránského vlivu v arabském prostoru, od Libanonu až po Emiráty, přivítali mnozí arabští novináři. A za zavřenými dveřmi i tamní politici.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme