Cenu Tony za nejlepší divadelní hru dostal Leopoldstadt. Napsal ji britský autor českého původu

Divadelní drama Leopoldstadt, kterou napsal britský autor českého původu Tom Stoppard, dostalo americkou cenu Tony za nejlepší divadelní hru. Ocenění dostala hra i v dalších třech kategoriích. Ocenění se udílela v noci na pondělí. Hra, pojmenovaná podle vídeňské čtvrti, se věnuje osudu bohaté židovské rodiny v první polovině minulého století.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoppardova hra začíná podle deníku The New York Times v obývacím pokoji jedné vídeňské asimilované židovské rodiny v roce 1899 a končí v roce 1955, kdy většina členů rodiny zahynula. Ve hře se Stoppard věnuje svým židovským kořenům, antisemitismu a tragédii holokaustu.

Hra, která byla uvedena poprvé v Londýně v roce 2020, se na Broadwayi hraje od loňského podzimu. Podle listu patřilo dílo k favoritům letošního ročníku cen Tony.

Podle deníku The New York Times patří Stoppard k nejvýznamnějším žijícím dramatikům. Cenu Tony za nejlepší divadelní hru dostal pětkrát. Během ceremoniálu dramatik připomněl, že cenu dostal poprvé v roce 1968. Poukázal, že psaní her ztrácí v divadelním potravním řetězci hodnotu.

Tom Stoppard s cenou Tony | Foto: Amr Alfiky | Zdroj: Reuters

Děkuji Tomu Stoppardovi za to, že napsal hru o židovské identitě, antisemitismu a falešnému slibu asimilace, řekl herec Brandon Uranowitz, který za svou roli ve hře dostal rovněž cenu Tony. Leopoldstadt dostal také ceny za nejlepší režii a nejlepší kostýmy v kategorii divadelních her.

Antisemitismus patřil k hlavním tématům letošních cen Tony, píše deník The New York Times. Dvě ceny dostal také muzikál Parade, který se věnuje osudu židovského průmyslníka Lea Franka. Ten byl na začátku 20. století v USA odsouzen za vraždu jedné své zaměstnankyně. Kvůli tomu, že mu byl trest smrti změněn na doživotí, ho unesla skupina ozbrojenců a zabila. Dnes panuje konsenzus, že Frank se vraždy nedopustil.

Cenu za nejlepší muzikál dostala hra Kimberly Akimbová o dospívající dívce, která kvůli genetické nemoci předčasně stárne.

Nebinární herci

Letos dostali poprvé ocenění za nejlepší herecké výkony umělci, kteří se označují za nebinární, což znamená, že se necítí ani jako muž ani jako žena.

J. Harrison Ghee dostal cenu za roli v muzikálu, který je adaptací filmu Někdo to má rád horké, a Alex Newell za roli v muzikálu Shucked (Vyloupnutý). „Děkuji za lidství,“ řekl při přebírání ceny Ghee.

Řada oceněných a účastníků slavnostního večera během vyjadřovala během vystoupení podporu stávkujícím scénáristům v Hollywoodu a filmovém odvětví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme