Národní divadlo zvažuje účast v dražbě bývalé restaurační budovy Nové scény
Bývalá restaurační budova Nové scény pražského Národního divadla jde 12. května do dražby. V dražební vyhlášce jsou ale podle vedení divadla nesprávné údaje. Ty obsahují smlouvy o věcných břemenech. Prodej budovy, která patří zkrachovalé společnosti Themos, se tak může zkomplikovat.
Zavádějící informace se podle vedení divadla týkají právních vztahů k 1. podzemnímu podlaží pod areálem Národního divadla. Smlouvy o věcných břemenech v roce 1995 podepsal tehdejší ministr kultury Pavel Tigrid. Tyto smlouvy jsou podle ředitele Národního divadla Jana Buriana neplatné.
Bývalá restaurační budova Nové scény pražského Národního divadla jde do dražby. V dražební vyhlášce jsou ale podle vedení divadla nesprávné údaje. Natáčela o tom Veronika Štefanová
„Podle tehdejších platných právních předpisů zákony zakazovaly, aby se na státní majetek vkládala jakákoliv věcná břemena. A pan ministr Tigrid nebyl nikdy oprávněn podepisovat něco jménem Národního divadla. Ten stav trvá i dnes. Národní dovadlo má právní subjektivitu a pokud má v užívání nějaký majetek, smí listiny podepisovat pouze statutární orgán, a to je ředitel. 1. podzemní podlaží vždy bylo a zůstane státu a Národní divadlo ho bude užívat v souladu s platnými právními předpisy,“ říká Burian.
Většinovým vlastníkem zkrachovalého Themosu jsou od roku 2009 nepřímo dvě kyperské společnosti s neznámými vlastníky. Jejich nejcennějším aktivem je právě bývalá provozní budova Národního divadla.
Insolvenční správce dlužníka Themos, Adam Sigmund tvrdí, že smlouvy o věcném břemeni jsou platné:
„Společnost Themos je z těchto věcných břemen oprávněna. Tyto smlouvy byly podepsány před 21 lety. I kdyby někdo rozporoval jejich platnost, tak za tu dobu došlo k vydržení věcných břemen. Vydržení věcného břemene znamená, že pokud někdo v dobré víře užívá po dobu nejméně deseti let věcné břemeno, v tomto případě by se jednalo o průchod nemovitostí jiného vlastníka, tak se stane oprávněným z tohoto věcného břemene, i kdyby neexistovala žádná smlouva.“
O koupi rozhoduje vláda
Národní divadlo má tak teď šanci v dražbě získat budovu zpět. Ředitel divadla ale nemá žádné oprávnění o koupi rozhodovat. Rozhodnutí je na vládě.
„Vláda České republiky to zvažuje, samozřejmě s nějakým přísným finančním limitem. Ale podobné věci se vždy projednávají v režimu ‚důvěrné‘ nebo ‚tajné‘. V této chvíli žádnou přesnější informaci nemáme,“ dodává Burian.
Kauza kolem budovy Themosu trvá už víc než dvacet let. Řád Voršilek v roce 1990 dostal od státu tehdejší provozní budovu Nové scény v restituci a Themosu ji prodal. Později se přišlo na to, že k vrácení došlo nedopatřením.
Odhadní cena budovy, která vznikla spolu s Novou scénou Národního divadla v 80. letech, je podle dražební vyhlášky 124 milionů korun.
O budoucím vlastníkovi objektu Themosu by se mělo rozhodnout ve čtvrtek 12. května, kdy je naplánovaná jeho dražba.