Aj Wej-Wej osobně vystavuje v Londýně. Čínské úřady mu vrátily pas
Svoje pekingské studio zná skoro stejně dobře jako různé policejní služebny. Jeden z nejvyhledávanějších světových umělců, Číňan Aj Wej-Wej, dostal od úřadů zpátky cestovní pas a mohl po několika letech znovu zamířit do ciziny. Kritik poměrů v čínské společnosti přijel do Londýna, kde mu dnes v Královské akademii umění začíná velká výstava, která zákonitě poutá mimořádnou pozornost.
„Pro mě je to vlastně úplně nová zkušenost, podílet se v cizině na instalaci vlastní výstavy,“ přiznal na setkání s novináři světoznámý konceptuální umělec.
„Většinou je to záležitost architektů, jejichž práci můžu ovlivňovat jen prostřednictvím fotek a videí. Teď to děláme společně a je to pro mě osvěžující i překvapivé,“ dodal Aj Wej-Wej.
Aj Wej-Wej připravoval svou výstavu v Londýně hlavně z Pekingu. Na její zahájení ho ale čínský režim nečekaně pustil - po čtyřech letech vrátil Wejovi pas. Více Jiří Hošek
Po několika letech se znovu nečekaně „shledal“ se svým cestovním pasem, který mu čínské úřady v roce 2011 coby notorickému „potížistovi“, odsouzenému k vysoké pokutě za podrývání státní moci, zabavily na dobu neurčitou.
„Už mnohokrát se mi stalo, že jsem dostal pozvánku z ciziny a odnesl jsem ji úřadům. Tam si ji ode mne vždycky tiše vzali a už se pak nikdy neozvali. Na tento přístup jsem si už mezitím zvykl. Takže z mé strany to byl faktor času a trpělivosti.“
„Myslím, že úřady teď prostě dospěly k názoru, že neexistuje důvod, proč by mi pas nevrátily a neumožnily mi vycestovat,“ uvádí skromně vystupující Aj Wej-wej, podle kterého se policie na pravidelných výsleších ptá na všechno možné, jen ne na umění.
„ Pro mě je to vlastně úplně nová zkušenost, podílet se v cizině na instalaci vlastní výstavy. Většinou je to záležitost architektů, jejichž práci můžu ovlivňovat jen prostřednictvím fotek a videí. Teď to děláme společně a je to pro mě osvěžující i překvapivé. “
Světoznámá osobnost tiše doufá, že jí čínský režim na rozdíl od některých disidentů umožní návrat do země. Cesta do Londýna se nakonec pro Aj Wej-Weje ukázala jako malé drama, a výjimečně v tom neměli prsty čínští komunisté.
„Těsně před odjezdem na letiště jsem mluvil s britskou velvyslankyní, která mi řekla, že mi ambasáda nemůže udělit plnohodnotná víza. Prý jsem nepřiznal, že mám záznam v trestním rejstříku. To mi přišlo legrační a snažil jsem se vysvětlit, o co šlo. Ale jsem moc rád a imponuje mi, že Británie nakonec rychle změnila názor.“
'O své umění strach nemám'
Příprava výstavy Aj Wej-Weje v Královské akademii umění trvala pouhých 11 měsíců, což je zanedbatelná doba v porovnání s jinými expozicemi podobné velikosti a významu.
Čínský umělec připouští, že se jeho práce malinko změnila, když v posledních letech neměl možnost cestovat. Aj Wej-Wej, který v současné době mimo jiné pracuje na nové knize, si nedokáže moc představit, co by s ním udělalo, kdyby se už do Číny nesměl vrátit.
„Určitě by mě to nějakým způsobem změnilo, ale musíme si uvědomit, že Čína už je úplně jiná země, že není izolovaná od okolního světa. Teď se potřebné vlivy dají vstřebávat kdekoli. Nemám opravdu strach o obsah svého umění.“
Výstava Aj Wej-Weje v Královské akademii umění potrvá do 13. prosince. Některé instalace připravila čínská superstar přímo na míru prostorám na londýnské třídě Piccadilly.
Součástí výstavy bude i jedna z nejnovějších prací jménem Ostatky - porcelánová hromádka kostí podobná té, která se nedávno našla v Číně na místě bývalého komunistického pracovního tábora.