Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

V budově Českého rozhlasu můžete poznat Tváře undergroundu

V budově Českého rozhlasu na Vinohradské ulici v Praze se můžete potkat s deseti významnými osobnostmi českého undergroundu. Tento týden se tu totiž otevřela komorní výstava černobílých fotografií Tváře undergroundu. Ty vznikly původně jako obrazový doprovod stejnojmenné knihy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tváře undergroundu

Tváře undergroundu | Foto: Český rozhlas

Výstava Tváře undergroundu prostřednictvím černobílých snímků Davida Tesaře ukazuje, jak vypadají nejvýznamnější postavy undergroundové scény dnes.

„Myslím si, že barev je dneska až moc. Že jsou všichni těch barev už nažraní. Já jsem odjakživa naučený fotit černobílé portréty, hlavně na ateliéru fotím černobíle. Kolikrát to zakryje i nedostatky v barvě pleti a člověk vynikne víc. To samé i v dokumentární fotografii,“ vysvětluje fotograf David Tesař.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu Tváře undergroundu přiblížila redaktorka Eva Rajlichová

Samotné focení prý byla zábava, někdy ale spolupráce nebyla úplně snadná. „Bavil mě Binny Laney. To je nejstarší člen undergroundu z knížky a on se nechtěl fotit. Bral to jako výslech a špionáž. Toho jsem fotil teleobjektivem na dálku, jak nějaký paparazzi,“ říká Tesař.

Výstava i publikace jsou vlastně volným pokračováním rozhlasového pořadu Z historie undergroundu.

„K undergroundu mě dovedla moje dcera se svými kamarádkami, které jsou věrné navštěvovatelky všech možných fesťáčků. Říkala jsem si, že by možná bylo dobře, aby věděly, jak vůbec underground u nás vzniknul a co třeba zažili ti, se kterými si tykají a potkávají je na akcích a je jim dnes padesát, šedesát,“ podotýká autorka pořadu Ivana Denčevová z Českého rozhlasu 6.

Na vernisáž dorazil i jeden z portrétovaných, Vladimír Drápal, známý pod přezdívkou Lábus, dnes ředitel vrchlického divadla v Lounech.

„Potkal jsem lidi z undergroundu skrze televizní obrazovku. Protože, když je zavřeli v 76. roce, tak o tom vysílali několik děsivých dokumentů. Mně bylo 13 let. Cítil jsem z toho závan svobody a života, který hledám. Pak trvalo nějaký rok, než je potkal face to face, ale pak se mi život změnil. A nikdy jsem toho nelitoval,“ říká Drápal.

S tvářemi českého undergroundu se můžete na recepci ve Vinohradské seznámit až do konce ledna, pak se vydají na pout po rozhlasových budovách po celé České republice.

Eva Rajlichová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme