Prémii Otty Wichterleho získal i vědec za analýzu vnímání a zpracování informace

Jsou mladí, talentovaní a v české vědě patří ke špičce. Devatenáct českých výzkumníků dnes dostalo za svůj badatelský přínos prémii Otty Wichterleho. Prestižní české ocenění uděluje Akademie věd výzkumníkům do třiceti pěti let věku. Jedním z nich je i psycholog Jiří Lukavský.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výzkum, laboratoř, mikroskop, vědec (ilustrační foto)

výzkum, laboratoř, mikroskop, vědec (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Experiment se zabývá tím, jestli když se díváte na nějakou situaci vícekrát, zda opakujete oční pohyby,“ popisuje Jiří Lukavský jeden ze svých pokusů, na kterém pracuje v pražském Psychologickém ústavu.

Talentovaný vědec je právě jedním z devatenácti badatelů, které Akademie věd vybrala na prémii Otty Wichterleho. Ocenění si váží a chápe je jako kladné hodnocení své dosavadní práce.

Kromě studia psychologie se Jiří Lukavský věnuje také matematice a informatice. Právě počítačové dovednosti využívá při experimentech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Práci mladého psychologa, za kterou získává dnes prémii Otty Wichterleho, přibližuje ve své reportáži redaktorka ČRo Petra Benešová

„Přístroj na sledování očních pohybů vypadá jako čelenka, na které jsou připevněné dvě kamerky. Vezmu si ho na hlavu a připevním,“ ukazuje názorně Jiří Lukavský.

Na monitoru počítače se rozběhnou šedivé kuličky do různých stran. Čtyři z nich mají na začátku stejnou barvu, která později zmizí. Člověk, který monitor sleduje, musí na konci určit právě ty, které byly jinak barevné. Mladý vědec zkoumá mechanismy, jak člověk zaměřuje svoji pozornost na to, co vidí a jakým způsobem sleduje více věcí najednou.

„Spolu s kolegy jsme se podíleli na projektu Mars 500. Šest lidí žilo zhruba 500 dní v izolaci, v takovém simulovaném letu na Mars. Zajímalo nás, jestli když budete žít 500 dní v něčem, co vypadá jako byt, zda to ovlivní vaše vnímání,“ vypráví o dalším projektu Jiří Lukavský.

Vysoký mladík spolupracuje na experimentech s českými nemocnicemi i zahraničními univerzitami. Za prestižní ocenění si odnesl finanční odměnu.

„Mladým vědcům vyplácíme třikrát devadesát tisíc korun. Je to tedy ve formě tří finančních vylepšení k platu,“ říká předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Letos Akademie věd vybírala z třiceti dvou kandidátů.

Video prezentace výzkumu Jiřího Lukavského

Petra Benešová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme