Starostové 65 světových metropolí budou v Praze diskutovat o boji proti hluku či smogu
Jak zlepšit životní prostředí ve velkých městech a jak nejúčinněji bojovat proti hluku a znečištění ovzduší budou v Praze řešit starostové 65 světových metropolí. Své zkušenosti si budou vyměňovat třeba zástupci Stockholmu, Istanbulu nebo Moskvy.
Jedním z hostů slavnostního zahájení bude i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09. I v městské části, o kterou se stará, je třeba spoustu věcí zlepšit.
„Počítá se v budoucnosti s vybudováním nízkoemisních zón, jako je to v Německu. Chceme, aby Praha 1 byla zařazena do té nejpřísnější zóny. Už delší dobu se také snažíme snížit počet hotelů v centru města, které neúměrně zatěžují životní prostředí,“ říká Lomecký.
O konferenci starostů světových metropolí o životním prostředí informuje Eva Rajlichová
Lidé si stěžují hlavně na nepořádek a hluk, jehož hlavním zdrojem ve městech je doprava. Život v hlučném prostředí má přitom negativní dopad na zdraví, zvyšuje třeba krevní tlak.
Stejně špatné je znečištěné ovzduší, obyvatele velkých měst trápí mimo jiné prach. Často s ním bojuje například Děčín.
„Dostává se přes povolený počet překročení limitu 50 mikrogramů – v loňském roce byla koncentrace prachu překročena 40krát. Je mezi těmi horšími městy, hůř je ale na tom třeba Most,“ upozorňuje Helena Plachá z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem.
Nejvíc prachu se do ovzduší dostává z průmyslu, dopravy a topením. Jedna z nejlepších zbraní proti prachu je zeleň, která ho dovede zachytávat. Ideální jsou nejen stromy, ale i velké travnaté plochy.