Rusko prý neprodlouží Američanům používání ISS po roce 2020

Rusko neprodlouží využívání Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do roku 2024, jak požadovaly Spojené státy, a spolupráci chce ukončit o 4 roky dříve. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vyjádření místopředsedy ruské vlády Dmitrije Rogozina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice

Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: NASA

Podle Dušana Majera ze serveru Kosmonautix.cz by to znamenalo, že ISS v současné podobě skončí a rozdělí se na dvě samostatné stanice.

„ISS je založena na vzájemné spolupráci jak amerického, tak ruského a evropského segmentu. Pokud by z toho Rusové vypadli, tak ISS by se musela pravděpodobně rozdělit na americký segment, který je spojený s evropským a japonským, a ruský by se musel oddělit,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Mezinárodní vesmírné stanici mluvil Dušan Majer ze serveru Kosmonautix.cz

Další výzkum vesmíru tím prý ale ohrožen nebude, protože se ubírá mnoha jinými směry - například nepilotovanými sondami na mnoha místech sluneční soustavy, které nejsou závislé na mezinárodní spolupráci.

Moskva podle Rogozina dnes také zakázala Američanům používání ruských raketových motorů při vojenských startech a používání amerického navigačního systému GPS v Rusku od 1. června.

Kvůli sankcím, uvaleným Spojenými státy proti Rusku za anexi Krymu, americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na začátku dubna pozastavil veškerou spolupráci s Ruskem. Výjimkou však je provozování ISS, kam se kosmonauti z celého světa mohou v současnosti dostat pouze ruskými raketami.

Vesmírnou stanici nevlastní žádný stát, každý modul je majetkem jiné země. Největší část patří právě Rusku a Spojeným státům. V současné době je na ISS šestičlenná posádka, která je součástí 39. dlouhodobé expedice a tvoří ji tři Rusové, dva Američané a jeden Japonec - velitel.

Zítra zhruba v půl jedné ráno se ale od ISS oddělí kosmická loď Sojuz TMA-1M, která po půlročním pobytu ve stavu beztíže vrátí na Zemi právě zmíněného Japonce, jednoho Američana a také jednoho Rusa. Přistát by mohla kolem 4. hodiny ranní.

ISS - Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: ČTK

ČTK, Pavlína Nečásková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme