Rusko prý neprodlouží Američanům používání ISS po roce 2020
Rusko neprodlouží využívání Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do roku 2024, jak požadovaly Spojené státy, a spolupráci chce ukončit o 4 roky dříve. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vyjádření místopředsedy ruské vlády Dmitrije Rogozina.
Podle Dušana Majera ze serveru Kosmonautix.cz by to znamenalo, že ISS v současné podobě skončí a rozdělí se na dvě samostatné stanice.
„ISS je založena na vzájemné spolupráci jak amerického, tak ruského a evropského segmentu. Pokud by z toho Rusové vypadli, tak ISS by se musela pravděpodobně rozdělit na americký segment, který je spojený s evropským a japonským, a ruský by se musel oddělit,“ vysvětlil.
Další výzkum vesmíru tím prý ale ohrožen nebude, protože se ubírá mnoha jinými směry - například nepilotovanými sondami na mnoha místech sluneční soustavy, které nejsou závislé na mezinárodní spolupráci.
Moskva podle Rogozina dnes také zakázala Američanům používání ruských raketových motorů při vojenských startech a používání amerického navigačního systému GPS v Rusku od 1. června.
Kvůli sankcím, uvaleným Spojenými státy proti Rusku za anexi Krymu, americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na začátku dubna pozastavil veškerou spolupráci s Ruskem. Výjimkou však je provozování ISS, kam se kosmonauti z celého světa mohou v současnosti dostat pouze ruskými raketami.
Vesmírnou stanici nevlastní žádný stát, každý modul je majetkem jiné země. Největší část patří právě Rusku a Spojeným státům. V současné době je na ISS šestičlenná posádka, která je součástí 39. dlouhodobé expedice a tvoří ji tři Rusové, dva Američané a jeden Japonec - velitel.
Zítra zhruba v půl jedné ráno se ale od ISS oddělí kosmická loď Sojuz TMA-1M, která po půlročním pobytu ve stavu beztíže vrátí na Zemi právě zmíněného Japonce, jednoho Američana a také jednoho Rusa. Přistát by mohla kolem 4. hodiny ranní.