Každý desátý c. a k. námořník byl Čech. I to připomíná pražská výstava Naše moře
Jaké bylo rakousko-uherské námořnictvo před sto lety, jakou roli v něm sehráli Češi a jaké byly nejslavnější lodě, na to všechno se snaží odpovědět výstava Naše moře. Lidé ji mohou až do listopadu navštívit v Národním technickém muzeu.
I když se rakousko-uherské námořnictvo v době před první světovou válkou nemohlo svou velikostí rovnat námořním mocnostem, mělo ambice to změnit.
Jedním z těch, kdo usiloval o moderní námořní síly, byl třeba následník trůnu František Ferdinand d´Este, který byl zároveň nejvyšším inspektorem rakousko- uherských ozbrojených sil.
Na jeho jméno narazí návštěvník výstavy i v souvislosti s jednou nejslavnějších lodí rakouského námořnictva.
Loď se jmenovala Viribus Unitis. Vezla Františka Ferdinanda d´Este po Jadranu směrem k Sarajevu, kde se stal následník i s manželkou obětí atentátu. D´Este se pak ze Sarajeva na loď vrátil, to už ovšem byly jen jeho ostatky.
Mezi další slavné lodi rakousko-uherského námořnictva patří Sankt Georg, v roce 1918 v Boce Kortorské v Černé hoře na ní začalo velké povstání rakousko-uherských námořníků.
Výstava se věnuje i Čechům v námořnictvu, Čech prý byl každý desátý námořník a český původ měli i někteří kapitáni či admirálové, kteří se vyznamenali během války. Výstava nabízí i jejich statistiku potopených lodí.
Expozice se zaměřuje i na běžný život námořníka, třeba na to, co se na palubách lodí jedlo. Mimochodem osazenstvo lodi s tím prý nebylo vůbec spokojené.
Kromě jmen a dat nabízí výstava i podívanou, a to zejména díky modelům lodí. Oživují ji i interaktivní prvky, takže si lidé mohou třeba zahrát tematickou hru.
Výstava Naše moře potrvá v Národním technickém muzeu až do 30. listopadu.