Hejtman: Rozhodnutí ostravského soudu není překážkou ve výstavbě spalovny
Zda v opuštěném areálu dolu Barbora nedaleko karvinské teplárny vyroste plánovaná obří spalovna odpadu, není zatím jisté. Proti výstavbě se staví ekologické organizace a podle informací Českého rozhlasu vyslyšel argumenty Hnutí Duha Krajský soud v Ostravě. Vydal totiž předběžné opatření, kterým výstavbu spalovny dočasně zastavil.
Rozhodnutí ostravského soudu není zásadní překážkou ve výstavbě spalovny. Řekl Radiožurnálu náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák
„Jedná se o předběžné opatření ve věci pravomocného nabytí územního rozhodnutí. A územní rozhodnutí samo o sobě nezakládá důvod pro stavbu. Stavba nezačala a ani její zahájení se v nejbližších měsících nechystá. Řízení bude pokračovat ještě dál v rámci řízení stavebních, integrovaného povolení a tak dále,“ vysvětlil v Ozvěnách dne.
Hosty Ozvěn dne byli náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák a Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika
Ze soudního rozhodnutí podle něj nevyplývá, že bude nutné znovu posoudit ekologický dopad celé stavby. Připomněl, že před samotným vydáním územního rozhodnutí probíhal proces posuzování vlivu na životní prostředí a námitky ze strany sdružení Duha ani jiných organizací nebyly podány.
„A to samotné územní rozhodnutí navazovalo na posuzování vlivu na životní prostředí. Příslušný stavební úřad postupoval přesně dle dikce zákona a k žádnému pochybení nedošlo,“ dodal.
Naopak podle Jindřicha Petrlíka ze sdružení Arnika rozhodnutí ostravského soudu přineslo podstatný zlom ve vyhrocené debatě o výstavbě spalovny. „Protože to komplikuje projektu získat dotaci z peněz Evropské unie. Jednou z podmínek bylo totiž získání územního rozhodnutí k určitému datu,“ vysvětlil.
Soud dočasně zastavil stavbu karvinské spalovny
Číst článek
„Takže je minimálně diskutabilní, zda tuto dotaci dostane. Podle nás by ji neměl dostat i z toho důvodu, že spalovna je plánovaná na kapacitu větší než je 50 procent odpadu ze svozové oblasti a tento limit by pro získání dotace neměl být překročen,“ doplnil.
Ekologové jsou přesvědčeni, že daleko lepším řešením je recyklace odpadů a kompostování nebo jiné zpracování bioodpadů vytříděných přímo v domácnostech. Podle Petrlíka jsou však v této oblasti v Česku obrovské rezervy.
Sdružení Arnika podporuje recyklování odpadů
Číst článek
„Touto cestou lze dosáhnout v podstatě stejného a z hlediska dopadů na životní prostředí lepšího efektu. Dá se dosáhnout až 75 procentního třídění v celé republice, úroveň recyklace odpadu je nyní na zhruba 20 procentech,“ přiblížil.
Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje je však přesvědčený, že v kraji je spalovna na energetické využití odpadů potřeba. „Můžeme se o tom přesvědčit i v ostatních zemích EU. V samotné Evropě je cca 400 referenčních zařízení. A v zemích jako je Rakousko, Švýcarsko či Skandinávie, je to běžný způsob likvidace směsného komunálního odpadu, který zbude po předchozím vytřídění,“ uvedl.
Miroslav Novák dodal, že věří, že se kraji v rámci standardních řízení podaří odkladný účinek ostravského soudu zrušit.
„My naopak doufáme, že se to vrátí do fáze posuzování vlivu stavby na životní prostředí. Protože není pravda, že proces proběh tak kvalitně, jak měl. Ekologické organizace podaly námitky a na základě jedné z nich soud přerušil platnost územního rozhodnutí,“ uvedl Petrlík z Arniky.