Kde zaparkovat, jak je dlouhá fronta na úřadě, kdy jede vlak? Pražanům odpoví nová aplikace
Kde zrovna zaparkovat, kolik lidí stojí ve frontě na přepážku na úřadě a v kolik pojede nejbližší vlak. I tyto informace získají na jedno ťuknutí majitelé nové mobilní aplikace „Praha chytře“. Program stál hlavní město přes 1,7 milionu korun, pro uživatele však je stažení i používání zdarma.
„Třeba vezmu aplikaci parkovací zóny, krásně se mi to propojí s mapou, rozšířím. Takže si tady najdu v okolí, kde je oranžová zóna, kde jsou modré zóny a parkoviště P+R. Vy si tady najdete, kde máte ve vašem dosahu třeba Slovan – 1,2 km. Takže já si kliknu na Slovan, zjistím, že v 10.09 je tam dostupnost 168 míst z 221 a tak dále,“ předvádí novou aplikaci autor projektu radní Jan Vašíček z TOP 09.
Mobilní aplikace je vytvořena pro operační systémy Android a iOS. Kromě aktualizovaného servisu se v ní budou objevovat třeba zprávy o krizových situacích, například během povodní, ale i o kultuře, sportu nebo obsáhlý dopravní servis.
„Parkovací zóny, obsazenost parkovišť P+R, údaje z meteočidel, dopravní kamery, radary. Je zde také přehled všech úřadů na jednotlivých městských částech,“ popisuje radní pro informatiku Eva Vorlíčková z TOP 09.
„Pak je docela zajímavá i aplikace životní situace – jak postupovat na úřadech, třeba při vydávání občanských průkazů. Další z aplikací je přehled lékáren a poslední, kterou zde máme, je nahlášení škod – černé skládky, vandalismu, problémů, co po Praze jsou,“ dodává Vorlíčková.
Praha za systém zaplatila 1,72 milionu korun a za provoz dá každý měsíc 90 tisíc. Na rozdíl od softwaru ke kartě Opencard patří celá aplikace městu.
„Tentokrát s tím softwarem nejsme vázaní autorskými právy na jednoho dodavatele, vše je naše včetně zdrojových kódů,“ upřesnila Vorlíčková.
Aplikace je otevřená a Praha do budoucna plánuje přidávat další funkce, například propojení s aplikací dopravního podniku s kompletní dopravní mapou hlavního města, cyklostezkami a v přípravě je i verze v angličtině.