Nehod způsobených špatně viditelnými chodci přibývá, experti doporučují reflexní prvky
V posledních dnech přibývá nehod, kdy ve tmě vstoupí autu do cesty chodec, který není kvůli tmavému oblečení skoro vůbec vidět. Právě takový případ se stal na začátku týdne v Hanušovicích na Šumpersku. Chodec vešel na přechod a přijíždějící auto ho srazilo. Se zraněním byl převezen do nemocnice. Další rizikovou skupinou jsou v současném počasí cyklisté. Dost z nich si ale problémy způsobí vlastní vinou.
Velmi opatrný při jízdě do práce je třiadvacetiletý Martin z Olomouce. Dojíždí do několik kilometrů vzdálené obce. Vstává o půl páté, aby stihl dorazit před šestou do zaměstnání. Během přesunu potkává dost cyklistů a chodců.
„Jsou odvážlivci, kteří jezdí, i když je minus dvacet. Kolikrát se mi stalo, že nejsou vůbec vidět, jsou v černém oblečení, mají malé světlo a všimnu si jich opravdu na poslední chvíli. Musím pak být hodně rychlý, kolikrát málem skončím v příkopu na druhé straně.“
Podobným nebezpečným situacím se dá poměrně lehce zabránit. Stačí takzvaná shrnovací páska, která se jednoduše dá na končetinu. Podle policistů je reflexní materiál v noci vidět na desetkrát větší vzdálenost než například modré oblečení.
Stále se na cestách najde mnoho lidí, kteří jezdí na kole úplně bez světel. Takový člověk si podle krajského koordinátora Besipu Miroslava Charouzen koleduje o pořádný malér. Přitom i drobný reflexní prvek může zachránit život.
„Je v zájmu cyklistů, aby měli puštěnou alespoň blikačku. Čím výraznější barva oblečení, tím lépe. Nacvakávací reflexní pásky na nohu, reflexní tyčinky na špice kol, to všechno velmi zvyšuje viditelnost na silnici,“ doporučuje Miroslav Charouz.