Podzemní továrna nacistů Richard bude otevřena veřejnosti

Do podzemí bývalých vápencových dolů u Litoměřic skryli nacisté za války továrnu s krycím názvem Richard. Město nyní chce část prostor otevřít veřejnosti a umístit tam expozici, která by tuto historii připomínala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezín - ulice ghetta se sídlem Rady starších

Terezín - ulice ghetta se sídlem Rady starších | Foto: Ivan Štern | Zdroj: Český rozhlas

Dnes se na pracovní schůzce přímo v areálu Richardu sešli zástupci města, kraje a litoměřického biskupství.

„Podzemní chodby u Litoměřic jsou skutečně unikátním labyrintem. Kdysi od poloviny 19. století se tu těžil vápenec. Po těžbě tady zůstalo více než čtyřicet kilometrů chodeb. Za druhé světové války toho využili nacisté a v jedné z těch tří částí Richardu skryli válečnou výrobu,“ popsal vznik objektu Miroslav Zimmer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Zimmer o plánech na zpřístupnění bývalé nacistické továrny Richard

V továrně pracovalo osmnáct tisíc vězňů z třinácti evropských zemí, kteří do továrny docházeli z blízkého lágru v Terezíně. Čtyři tisíce jich v této továrně přišlo o život.

Po válce využili komunisté část prostor jako sklad vyhořelých nízkoaktivních radioizotopů. Toto skladiště, velice dobře zabezpečené, funguje dodnes.

Plánovaná expozice bude připomínat smutnou historii tohoto místa, a také ukazovat technickou stránku tohoto důlního díla. Odhady rozpočtu prozatím hovoří o několika milionech korun. Financování projektu ještě není zcela vyřešeno, nicméně památník by měl stát v průběhu dvou až tří let.

Miroslav Zimmer, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme