S uzdraveným Štvrteckým a ve vysoké nadmořské výšce. Světový pohár v Americe startuje štafetou mužů

Biatlonový Světový pohár v americkém Soldier Hollow zahájí v pátek ve 20.25 mužská štafeta. Ta česká poběží ve složení Michal Krčmář, Jonáš Mareček, Jakub Štvrtecký a Vítězslav Hornig. Trenér národního týmu Michael Málek v rozhovoru pro Radiožurnál Sport přiblížil, co v nasazení do závodu štafet rozhodlo ve prospěch Jakuba Štvrteckého, ale i jak si jeho svěřenci v zámoří poradili s časovým posunem.

Soldier Hollow (USA) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český biatlonista Jakub Štvrtecký

Český biatlonista Jakub Štvrtecký | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak probíhal výběr sestavy, kterou nakonec do závodu štafet nasadíte?
Rozhodovali jsme se mezi Kubou Štvrteckým a Mikulášem Karlíkem. Pro Kubu hovoří lepší střelecká statistika. Po mistrovství světa byl nemocný, připravoval se v domácích podmínkách, takže může být odpočatější. Mikuláš závodil v Oslu, kde se mu střelecky moc nedařilo. Zhodnotili jsme celosezonní statistiku úspěšnosti a času střelby a lepší čísla má Kuba Štvrtecký, proto dostal přednost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si trenéra českých biatlonistů Michaela Málka před závody štafet v Soldier Hollow

Jakuba Štvrteckého už netrápí žádné zdravotní problémy?
Určitě už ne. On by stihl už i Světový pohár v Oslu, ale rozhodli jsme, že bude lepší, když se připraví doma, nabere síly, než aby závodil v mírném nachlazení. Věříme, že když vynechal zastávku v Oslu, tak se vrátí v co nejlepší formě. Snad se tu popere o hezký výsledek a štafetě pomůže. Doufejme, že se mu všechno vydaří a budeme nakonec spokojení.

Po příletu z Česka jste tady stihli jen dva tréninky. Byly v oddychovějším režimu?
První byl úplně volný podle chuti. Podmínky tu nejsou úplně ideální a trať je hodně pomalá. Sníh je hodně rozbředlý. Trochu jsme trénink upravili podle toho, kdo se jak cítil. Rozhodně je ale potřeba udělat rychlejší pohyb před závodem, protože z gauče se těžko závodí.

Jak se svěřenci vyrovnávají s časovým posunem?
Je to složité. První den to chtělo trochu přetáhnout, aby co nejrychleji usnuli a spali co nejdéle. Každý se s tím srovnává jinak. Kuba Štvrtecký se třeba vzbudil ve tři hodiny místního času a myslel si, že už nezabere. Naštěstí byl asi deset minut vzhůru a pak spal dál až do rána. Nikdo si extra nestěžoval, ale rozhodně to není příjemné. Není to mistrovství světa nebo olympijské hry, jde prostě o jednu zastávku Světového poháru. Každým dnem to bude lepší a lepší.

Dalším místním specifikem je nadmořská výška kolem 1700 metrů, což je nejvýš ze všech středisek Světového poháru. Třetí až čtvrtý den pobytu označovaný jako kritický vychází právě na závod, jak s tím pracujete?
Není to úplně ideální. Receptem je nemyslet na to. Závodníci musí vzít věci, tak jak přicházejí. Jsme tu jen na skok, pak se přesouváme dál a nejde o nic dlouhodobějšího. Nebude to jednoduché, ale nejsme v tom sami.

Jan Suchan, rej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme