Chemici z Pardubic vyvinuli náhradu jedovatých fluorovaných vosků na lyže. Testují ji čeští biatlonisté

Látku, která pomáhá zrychlit jízdu na lyžích a snowboardech, vyvinuli chemici z Univerzity Pardubice a testují ji čeští biatlonisté. Tým vědců se zabýval možností vyrobit novou sloučeninu, která bude šetrná k přírodě a funkční. Nově vyvinutou látku si univerzita nechala patentovat.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voskování lyží

Objev chemiků z Univerzity Pardubice si možná brzy budou moci vyzkoušet i běžní lyžaři (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Naše látka je hydrofobní a snižuje povrchovou energii. To je vlastnost, která zvyšuje kluznost lyží. Byli bychom rádi, kdyby náš objev přispěl k vítězství českým talentům v lyžařských disciplínách, na snowboardech nebo biatlonovému týmu,“ věří David Veselý z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Látku, která pomáhá zrychlit jízdu na lyžích, vyvinuli chemici z Univerzity Pardubice a testují ji čeští biatlonisté

Hnacím motorem pro vývoj nového přípravku na mazání lyží byl postupný zákaz fluorovaných sloučenin, které se dosud využívaly jako součást vosků. V přírodě jsou totiž tyto látky nerozložitelné a škodí i lidskému zdraví.

Chemici na vývoji novinky pracovali dva roky. Látka kromě přínosu pro jízdu a dobré aplikovatelnosti na polyethylen na skluznici totiž musí mít i další praktické vlastnosti.

Musí klouzat a přitom držet

Například se nesmí z lyží moc rychle stírat nebo se ušpinit. „Vosk je relativně komplikovaná směs více složek, v níž hrají důležitou roli silikony. Naší nosnou myšlenkou ale je složka na bázi organokovové sloučeniny,“ popisuje Veselý. Nová patentovaná sloučenina obsahuje přírodní prvky jako křemík, kyslík, uhlík a vodík.

Klimatická krize zkracuje lyžařskou sezonu. Vědci varují, že do roku 2050 může končit i o měsíc dřív

Číst článek

Objev chemiků z Univerzity Pardubice si možná brzy budou moci vyzkoušet i běžní lyžaři. Firma z České republiky, ve které figuruje absolvent pardubické vysoké školy, se chystá na výrobu lyžařského vosku. Ten by měl obsahovat právě látku objevenou a vyrobenou na univerzitě.

„Syntéza naší aktivní složky vosku je poměrně sofistikovaná. Provádí se v několika krocích a v prostředí inertního plynu,“ popsal David Veselý z Fakulty chemicko-technologické výrobu nové sloučeniny.

Tým doc. Veselého u Univerzity Pardubice vyvinul sloučeninu, která zrychlí jízdu na lyžích | Foto: Milan Reinberk | Zdroj: Univerzita Pardubice

Honza Ptáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme