Zlato nás ještě neomrzelo, smějí se deblkanoisté Hochschornerovi
O mistrovství světa ve vodním slalomu jsme vás v hojné míře informovali o minulém víkendu, ale dovolte nám se ještě jednou do Čunova vrátit. A to proto, abychom vám v dnešním dílu Olympijského zeměpisu představili nejúspěšnější posádku v historii tohoto sportu. Tou je deblkanoe ve složení Pavol a Peter Hochschornerovi.
Ti svou dominanci ještě zvýraznili na domácím světovém šampionátu, na kterém ve své kategorii nenašli ve finále přemožitele, a napravili tak nezdar z loňského mistrovství Evropy, které se konalo také na umělém kanále poblíž Bratislavy.
„Je to perfektní pocit, že jsme to po minulém roce teď dokázali doma. Ukázali jsme všem našim fanouškům, že tu umíme jezdit, o to víc nás těší, že jsme si vybojovali jízdenku na olympiádu,“ zaradoval se Pavol Hochschorner, který spolu se svým dvojčetem podle slovenských nominačních kritérií o Londýn skutečně nemůže přijít.
Bratři Hochschornerovi, slovenští deblkanoisté, sbírají jednu zlatou medaili za druhou
„Skvěle se nám podařila celá sezoně, získali jsme titul mistrů Evropy, celkové vítězství ve Světovém poháru… a na závěr jsme přidali tuhle zlatou tečku,“ doplnil svého bratra zadák lodi Peter. Podle slov Pavla se ale nechystali úspěch v domácích peřejích ani nijak speciálně oslavit.
„Oslavy? Já myslím, že je jich během roku víc než dost, přeci jen máme velkou rodinu. Myslím, že tuhle oslavu spojíme až s našimi narozeninami, abychom nemuseli pořádat ještě jednu navíc.“
Nechuť k radovánkám ovšem neznamená, že by už sbírání medailí „Hochšíky" nebavilo nebo že by třeba nevěděli, kolik už těch cenných kovů vlastně z divoké vody vylovili.
„Medailí zase tolik nemáme, jsme ještě mladí. Víme, že jsme pětkrát vyhráli mistrovství světa a pětkrát mistrovství Evropy. No a třikrát olympiádu. To je myslím tak to nejpodstatnější,“ směje se Pavol Hochschorner.
Raději v zahraničí
Abychom to zrekapitulovali: olympiádu ovládli slovenští deblkanoisté v Sydney, Aténách a Pekingu, na mistrovství světa dominovali v roce 2002 a pak na posledních čtyřech šampionátech v řadě. Čunovské zlato ale bylo podle Pavola Hochschornera tím nejtěžším.
„Určitě ano. Hodně lodí se letos velmi zlepšilo, výsledky jsou velice těsné. Pořádně jsme nevěděli, jak pojedou naši soupeři, museli jsme proto riskovat a jet naplno.“
A dalším faktorem je tlak ze strany fanoušků i médií - od Hochschornerů se nebere nic jiného než vítězství.
„Je velmi těžké vyrovnat se s tím tlakem, když jedeme doma. Když jsme v zahraničí, je tam o hodně míň našich fanoušků a tím pádem i míň lidí, kteří se na nás z břehu usmívají a křičí na nás. To je pro nás totiž trochu stresující, ale na vodě je to vlastně pak už spíš motivace. Když posloucháme fanoušky, žene nás to většinou dopředu,“ uzavírá háček deblkanoe bratří Hochschornerů Pavol.