Někde až za rok, ve Finsku zvádli uspořádat biatlonový Světový pohár za dva měsíce

Jiní organizátoři se chystají třeba i rok, ale ve finském Kontiolahti zvládli uspořádat biatlonový Světový pohár za pouhé dva měsíce. Teprve na začátku ledna se totiž dozvěděli, že nahradí ruskou Ťumeň, která se organizace v souvislosti s dopingovou kauzou vzdala. K úspěšnosti akce přitom paradoxně dost pomáhají právě Rusové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biatlonový areál v Kontiolahti

Biatlonový areál v Kontiolahti | Foto: Jan Suchan | Zdroj: Český rozhlas

„Myslím, že to připravili suprově. Není jim co vytknout,“ říká Ondřej Moravec.

Český reprezentant přitom dřív areál v Kontiolahti neměl zrovna v lásce, razil názor, že takhle malý stadion Světové poháry hostit nemá. Teď ale chválí a podobně to vidí i další závodníci, trenéři nebo funkcionáři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pořadatelé v Kontiolahti měli na uspořádání závodu SP dva měsíce

„Jakmile nás informovali o přidělení Světového poháru, tak se hned přihlásila většina dobrovolníků, co tady byla při mistrovství světa před dvěma lety, to pro nás bylo klíčové. Také organizátoři zůstali víceméně stejní. Kromě šampionátu jsme tu měli předtím i Světový pohár, takže jsme věděli, co a jak je potřeba udělat, měli jsme takový plán,“ říká Tomi-Pekka Riihivuori z organizačního výboru.

Ne všechno sice vyšlo, během soboty třeba v jednom stánku došly klobásy, ale to prý byl zatím největší problém. Když Riihivuori zase zvážní, tak přizná, jak je rád, že se jeho kolegům podařilo za celkem krátký čas zaplnit rozpočet 1,5 milionu eur.

„Celá oblast Severní Karélie nás hned podpořila. Nejen firmy, ale i město Joensuu a obec Kontiolahti, což nám hodně pomohlo.“

Koukalová si při stíhačce v duchu recitovala básničku od Bezruče

Číst článek

Kontiolahti navíc před týdnem hostilo nižší IBU Cup, takže řada věcí už byla připravena.

„Hlavní tribuna tady už byla. Tribuny, které jsou po trati, sice ne, ale ostatní zázemí tady už bylo,“ všímá si Ondřej Moravec, který závodil na obou dvou akcích.

Podíl na úspěchu Světového poháru mají i Rusové, které najdeme jak mezi dobrovolníky a pořadateli, tak také mezi fanoušky. Od hranic je to do Kontiolahti zhruba hodina a půl autem, tak se na jednu stranu není co divit, že zabrali dobrou půlku tribun, ale na druhou stranu by ruští příznivci mohli být zapšklí, že právě Finsko sáhlo po Světovém poháru, který původně měla hostit jejich Ťumeň.

„Neřekl bych, že jsme byli vyděšení, ale přece jenom jsme neměli předem informace, kolik ruských fanoušků by mohlo přijet a při mistrovství světa jich tu tolik nebylo. Ale když jsme dostali Světový pohár, tak jsme z Ruska hned měli rezervace ubytování i vstupenek, a to už o něčem vypovídá,“ usmívá se Tomi-Pekka Riihivuori a vzápětí začne vyprávět o příštím Světovém poháru.

Na jeho přípravu budou mít tentokrát v Severní Karélii jako obvykle celý rok.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme