Je konopí politickou smrtí?

Už je to 12 let, co je možné v České republice používat konopí pro léčbu závažných onemocnění, zmírnění příznaků a utišení bolestí. Teprve letos, resp. od 1. dubna konečně mohou konopí předepisovat i praktičtí lékaři. Konečně, byť zatím pouze na neztišitelnou bolest.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pěstování konopí

Pěstování konopí | Foto: Hana Novotná | Zdroj: Český rozhlas

Pro objasnění, jaký je vztah státu a politiků k užívání konopí, byť jen pro lékařské účely, se je dobré podívat do minulosti. Zákon, který vůbec léčbu tímto prostředkem umožnil, protlačila občanská iniciativa politikům navzdory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Julie Hrstková: Je konopí politickou smrtí?

Exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) proto doplnil schválenou legislativu množstvím podzákonných norem, které byly – a některé dodnes jsou – se smyslem zákona v přímém protikladu. Výsledkem byla praktická nemožnost léčit cokoliv a kohokoli.

Začalo to naprosto nesmyslnými požadavky na typ konopí, dvoj až trojnásobnou cenou za gram oproti černému trhu, extrémně malým množstvím, které lékař mohl oficiálně předepsat či zákazem proplácení léčby z veřejného zdravotního pojištění. Zákon rovněž vyžadoval vznik registru nemocných, který nefungoval ani rok po schválení.

Vyhláška, která reálně otevřela dveře k léčbě konopím, vznikla až o dva roky později po schválení zákona další vlády. Počet lékařů byl omezený, možnosti osekané, nicméně poprvé aspoň někdo mohl říct, že mu lékař předepsal konopí. Jen si ho musel zaplatit.

Za půl roku bude možné si legálně koupit kratom. HHC na seznamu látek pro regulovaný prodej chybí

Číst článek

Dalších pět let, tedy do roku 2020, trvalo, než se zákonodárci rozhoupali k tomu, aby léčbu platilo v předem stanovené míře veřejné zdravotní pojištění.

Paralelně trestní zákoník a následně i soudy samopěstitele dodnes postihují nesmyslně vysokými tresty. Velkou změnu měla přinést letošní novela trestního zákoníku, která měla fakticky dekriminalizovat regulovanou výrobu i koupi a prodej marihuany. Nakonec se vláda vlastní odvahy zalekla a dospěla k závěru, který je už v souladu s českou politickou praxí v reálném životě absolutně nepoužitelný. A kde se paragrafy vlastně navzájem popírají.

A jaká je realita?

Je fascinující, že v zemi, kde je běžné slavit dětské narozeniny alkoholem, která pravidelně vítězí v žebříčku spotřeby alkoholu a kde se považuje za naprosto zdravé vypít denně láhev vína či několik půllitrů piva.

2:10

‚Význam svobody projevu.‘ Ústavní soud se zastal šéfredaktora časopisu, který píše o legalizaci konopí

Číst článek

V zemi, kde má tzv. tiché víno dokonce daňovou výjimku, politici reálně v případě konopí mluví o extrémním nebezpečí, které plyne z jeho užívání. Legitimizace lehkých drog, mezi které konopí patří, je v očích mnoha zákonodárců zkázou lidstva.

To, že mohou od 1. dubna praktičtí lékaři předepsat svým pacientům s neutišitelnou bolestí léčebné konopí, je bezpochyby skvělou zprávou. O mnoho střízlivěji pak zpráva o širším využití lékařského konopí vypadá ve srovnání s realitou.

Zatímco pod dohledem lékaře užívají konopí nižší jednotky tisíc pacientů, podle údajů Národního monitorovacího střediska dnes používá konopí jako formu samoléčby až půl milionu lidí. Tedy množství, které evidentně rozšíření preskripce léčebného konopí nemá zdaleka šanci pokrýt.

A řadě těch, kteří konopí potřebují ke zlepšení fyzického či psychického stavu, bude i po změně trestní legislativy nadále hrozit kriminál.

Autorka je komentátorka Hospodářských novin

Julie Hrstková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme