Barva obilí prozradila u Řípu mohylu s hrobem dítěte. ‚Jeden z nejunikátnějších nálezů,‘ říká archeolog
Nedaleko hory Říp objevili archeologové ze Západočeské univerzity v Plzni unikátní pravěkou mohylu s pozůstatky dítěte. Patří mezi nejstarší, jaké se na českém území podařilo nalézt. Archeology při hledání k cíli navedla mimo jiné i barva obilí. Nález popsal ve vysílání Radiožurnálu Petr Krištuf z Katedry archeologie univerzity v Plzni.
Jak může archeologovi pomoct při hledání barva obilí?
Jedná se vlastně o princip, který se v archeologii využívá už několik desetiletí, kdy nad archeologickými objekty, které jsou zahloubeny do podloží a vyplněny humóznější hlínou, roste obilí do vyšších výšek a má jinou barvu. Takže potom při pohledu z vrchu nebo z letadla vykresluje jinou barvou archeologické objekty.
Archeologové v Pompejích našli ostatky bývalého otroka. Zachovalému tělu zbyly bílé vlasy a část ucha
Číst článek
Takže létáte letadlem a hledáte jiné barvy obilí?
Ano, přesně tak. Anebo v současné době se využívají i veřejně přístupné ortofotomapy například na Google Maps nebo Mapy.cz.
O jak významný objev jde a co teď s mohylou bude?
Ta mohyla je významná především z toho důvodu, že je unikátně zachovalá. U těchto mohyl v Čechách se předpokládalo, že budou v podstatě už kompletně zničeny. Ony se totiž nachází většinou v zemědělsky dlouho využívaných oblastech, právě třeba tady na Podřipsku a Poohří, kde byly jejich pláště intenzivní středověkou a pak hlavně novověkou zemědělskou kultivací zničeny. Tato je unikátní v tom, že se plášť zachoval do výšky jednoho metru. Předpokládám, že původně byl ještě vyšší.
A druhá taková unikátnost je v tom, že se nám podařilo zachytit ten pohřeb, nad kterým byla mohyla vybudována. Je umístěn v takové mohutné metr hluboké šachtě, která je vyložená dřevem, jehož zbytky se nám podařilo zachytit, což také nebývá vůbec běžné. A mírné překvapení bylo, že ten hrob náleží nedospělému jedinci, dítěti. Takže celý ten velký monument - dlouhý 90 metrů a široký 25 metrů - byl vybudován pro toto mrtvé dítě.
Co bude dále? Jak bude vypadat vaše následující práce?
Ještě týden tady budeme dokončovat práce. V současné době preparujeme právě ten dětský pohřeb a budeme ho vyzvedávat, převážet na další analýzy. Poté bude celý výzkum ukončen, sondy zahrnuty a rádi bychom nějakým způsobem tu památku uchovali pro další generace.
Unikátní půda
Kromě mohyly je zajímavostí i půda, ve které byla ukrytá. Čím?
Z tohoto hlediska je zajímavé, že právě pod tím mohylovým náspem, který je velmi mocný, se podařilo odkrýt zachovalou původní černozem. Tedy původní půdu, která se tady v tom pravěku vyskytovala a která v okolí degradovala. To znamená, že ten plášť zachoval původní půdu. A naši kolegové ze zemědělské univerzity, se kterými výzkum vedeme, mohou na základě toho zkoumat třeba úrodnost půdy a podobně.
Pod pravěkými mohylami se zachovala původní půda, zjišťujeme z ní tehdejší výnosy, říká archeolog
Číst článek
Jak často se vám podaří tak významné objevy, jako je tento?
Nebývá to až tak často, hlavně u období, kterým se já zabývám. V tom období časného staršího eneolitu je skutečně toto jeden z unikátních objevů posledních desítek let v podstatě.
Jak detailně je archeology okolí Řípu probádané? Je možné, že najdete ještě další podobně významný objev nebo objevy?
Těch archeologických lokalit v okolí Řípu je skutečně enormní množství. Krajina byla velmi intenzivně osídlená a využívána lidmi v podstatě od pravěku do současnosti. I díky letecké archeologii, o které jsme mluvili, jsou tady známy stovky archeologických lokalit jen v okolí Řípu.
A co se týče dlouhých mohyl, kterými se zde zabýváme, tak jenom v nejbližším okolí této - dejme tomu v okruhu asi pěti kilometrů - se nachází čtyři další podobné lokality. Jejich výzkumem se budeme zabývat ještě tento rok a v následujícím roce v rámci našeho projektu podpořeného Grantovou agenturu České republiky.