Lékař přijel na kole, operoval ve stodole. Sestřeleného pilota Ossendorfa v Bretani před Němci ochránili

Před 80 lety se v Normandii vylodili spojenci a přispěli k porážce nacismu za druhé světové války. Do operace Overlord se zapojily tisícovky lodí a stovky tisíc vojáků. V květnu 1944 Němci nad Normandií sestřelili československého pilota Roberta Ossendorfa. Jeho příběh popisuje Radiožurnál.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stéla nad pláží Bonaparte věnovaná odbojářům ze sítě Shelburn

Stéla nad pláží Bonaparte věnovaná odbojářům ze sítě Shelburn | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Vesnice Trédaniel, kousek od obce Moncontour v Bretani. Právě tady se před 80 lety odehrála velká přestřelka mezi československým letcem a německou posádkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Třetí díl čtyřdílné reportážní série o Robertu Ossendorfovi, který uprchl z Československa a bojoval v řadách britského královského letectva

„Tady to bylo pro Boba, tedy Roberta Ossendorfa, velmi náročné. Vraceli se s odbojářem Jeanem Kervellou. Bylo kolem desáté hodiny večer. Na křižovatce byli zrovna Němci, kteří chystali příjezd vojenského konvoje. Uprostřed křižovatky stál německý poddůstojník. Bob nebo ten odbojář, který s ním byl, začali střílet a zabili ho. Potom se dali na útěk,“ vypráví historik Jimmy Tual.

Na místě v tu chvíli bylo zhruba 30 německých vojáků. Jakmile viděli, že jejich spolubojovník padá k zemi, tak začali střílet a zasáhli Roberta Ossendorfa.

Pamětní desky u pláže Bonaparte | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Nevíme, kam přesně Roberta střelili, zřejmě někam do boku, do kyčlí. Francouzský odbojář odhodil svůj samopal a Bob pustil na zem svůj kolt, který měl u sebe od doby, kdy v Bretani havaroval. Přiběhli ke stavení a žádali o pomoc rodinu zemědělců. Robert musel přečkat noc na poli. Bylo to velmi riskantní,“ líčí historik.

Následující den odbojáři přenesli postřeleného československého pilota do kapličky, kde ho ošetřila zdravotnice a odbojářka Aïde Richardová. Ránu mu vyčistila a obvázala. Kulka ale zůstala v Robertově těle. Němci po nich mezitím zuřivě pátrali.

‚Zběsilí Němci‘

„Němci byli po tom útoku opravdu jak zběsilí. Vyhrožovali odplatou, všechno prohledávali a našli jak odbojářský samopal, tak i Robertův kolt. Místní farář se je snažil uklidnit, říkal jim, že na ně nezaútočili místní. Němci nakonec odjeli. Lidi měli strach, že Němci vypálí jejich pole a že je všechny postřílí,“ vypráví historik Tual.

Odbojáři se museli s Robertem schovat. Útočiště našli v bretaňském sídle Bréfeillac, kde žila odvážná žena a odbojářka Lucienne Péan de Ponfilly. Na svých pozemcích a v okolních lesích pomáhala mnoha odbojářům. Právě na tomto místě československého letce na přelomu června a července roku 1944 operovali, popisuje historik Jean-Michel Martin.

Bonapartova pláž, odkud byl zraněný československý letec Robert Ossendorf v r. 1944 evakuovaný na britské ostrovy | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Robert hodně trpěl. Kulka byla stále v jeho boku. Na kole přijel lékař Darcel de Broons a odoperoval ho ve stodole se základními operačními nástroji. Anestezie se taky nedala srovnávat s tou dnešní,“ uvádí Martin.

Robert Ossendorf zůstal v bretaňském sídle Bréfeillac pár dnů. Seznámil se tam se dvěma americkými piloty. Všechny pak odbojáři převezli do obce Plouha u pobřeží, kde se piloti připravovali na evakuaci na britské ostrovy. Poslední dny je skrývali lidé z odbojové skupiny Shelburn v domě Alphonse nedaleko Bonapartovy pláže.

„Nejdřív z rádia zaznělo heslo: „Dobrý den všem do domu Alphonse. Pak je v noci odvedli k prudkým útesům, kam Němci zahrabali miny. Robert musel být hodně odhodlaný, určitě stále trpěl bolestmi kvůli svému zranění,“ míní historik.

Robert Ossendorf se vrátil na britské ostrovy v červenci roku 1944. V Bretani strávil zhruba dva měsíce, během kterých mu šlo několikrát o život.

V dalším díle se dozvíte, jak se Robert Ossendorf po válce vrátil domů do Československa, jak se seznámil se svou manželkou, jak znovu opustil vlast i to, za jakých okolností zemřel a jak na něj vzpomíná jeho rodina na jihu Čech. 

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme