Archeologové u Říma objevili ostatky neandrtálců. Nejstarší kosti pochází z doby před 100 tisíci lety

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisíci lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 tisíc až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozůstatky neandrtálců z jeskyně Guattari.

Pozůstatky neandrtálců z jeskyně Guattari. | Zdroj: Reuters

„Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku,“ uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců.

Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj „obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích“.

Jeskyni Guattari v únoru 1939 čirou náhodou objevili dělníci a horníci při těžbě vápence. Odborníci soudili, že jeskyni zhruba před 50 tisíci lety zasypal sesuv půdy. Důkladnější průzkum místa podle archeologů umožní získat nové informace o prostředí, stravě a životních podmínkách neandertálců.

Neandertálci v Evropě vymřeli asi před 40 tisíci lety. Několik tisíc let obývali stejné oblasti jako druh Homo sapiens. Příčiny vymření neandertálců nejsou stále zcela jasné. Někteří vědci se domnívají, že důvodem byla konkurence Homo sapiens, další poukazují na změny životního prostředí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme