Lakonická mluva? Caesare, před tebou klobouk dolů, Sparťan by to lépe neřekl!

Když si spartský král Lysandros podrobil Atény a poslal do Sparty lakonický vzkaz „Athén je dobyto“, vrátila se mu prý nevrlá odpověď „Stačí: Dobyto“.

RČENÍ POD RENTGENEM Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Lakonická mluva.

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Lakonická mluva. | Foto: Osaro Konečná, iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rozhlas

Lakonie, Lakonika čili Lakedaimon byla úrodná země na jihořeckém poloostrově Peloponésu. Podle její nejdůležitější obce se jí říkalo Sparta.

Sparťané, rivalové Atéňanů, byli považováni za nejlepší řecké vojáky. Jejich ženy od nich čekaly, že v bitvě buď zvítězí, anebo padnou. V prvním případě se voják vracel „se štítem“, v druhém pak „na štítě“, který se pro tento účel stával improvizovanými nosítky pro mrtvé.

LAKONICKÁ MLUVA

Říci něco lakonicky znamená sdělit to hutně a trefně. Opak bezobsažných tirád, které tak často zaznívají v českém veřejném prostoru.

Přežít prohranou bitvu se považovalo za hanebnost. Sparťan, kterému se to povedlo, byl u spoluobčanů v takovém opovržení, že raději volíval sebevraždu. 

Ve Spartě se až na hudbu, kterou Lakedaimoňané milovali, nepěstovala žádná umění. V Aténách se dbalo o souběžný rozvoj ducha a těla; ve Spartě se od ducha žádalo, aby naučil tělo snášet nepřízeň počasí, hlad a bolest. Atéňan se mezi spoluobčany v době míru prosazoval řečněním, Sparťan otužilostí, střídmostí, smyslem pro humor a úsečnou, lakonickou mluvou. 

Několik typických lakonských odpovědí zachoval Plutarchos. Tak například: Když si kterýsi Argejec dobíral jakéhosi Lakedaimoňana, že v Argolidě (území na Peloponésu kolem města Argu) leží mnoho Sparťanů, odpověděl mu Sparťan lakonicky: „Ale žádný z vašich neleží v Lakonice.“ Z toho, kde se vedly boje, bylo hned zřejmé, kdo v nich měl iniciativu. 

RČENÍ POD RENTGENEM

Achillova pata, medvědí služba, Potěmkinovy vesnice... Známá rčení, jimž každý rozumí. Ale víme, co se za nimi skrývá? A znamenají vůbec to, co dřív? Po jejich stopách se v rubrice RČENÍ POD RENTGENEM vydává Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu se zálibou v historii a filosofii.

Sparťané se v lakoničnosti rádi trumfovali. Ve starověku o tom kolovala pěkná historka. Když si spartský král Lysandros podrobil Atény a poslal do Sparty lakonický vzkaz „Athén je dobyto“, vrátila se mu prý nevrlá odpověď „Stačí: Dobyto“. 

Působivosti lakonské mluvy si bylo vědomo mnoho dějinných osobností včetně Gaia Julia Caesara. Ten dokázal shrnout průběh důležité bitvy s králem Farnakem do fascinující zkratky Veni, vidi, vici (Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem). 

Sparťan by to neřekl lépe.  

Milan Slezák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme