Prezident Joe Biden vzkázal, že by Spojené státy pomohly Izraeli v případě, že by ho Írán napadl. Komentátor Milan Slezák to vykládá jen jako odražení útok, než otevřený konflikt.
„Pro izraelskou vládu, je výhodnější pokračovat ve vojenské operaci a plnit svůj počáteční slib, že Hamás vymaže ze zemského povrchu. “ říká Milan Slezák, analytik Českého Rozhlasu.
Rezignace je vyvrcholením vládní krize, kterou v posledních dnech prohloubily ekonomické reformní plány, především daňové škrty, od nichž byla Trussová nakonec nucena postupně ustoupit.
Že jsou obavy o umožnění svobodného odchodu Afghánců ze země ovládané Tálibánem na místě, se domnívá Slavomír Horák: „Předpokládám, že Tálibán nebude chtít vypouštět lidi ze země.“
Ofenziva Tálibánu probíhá již několik týdnů. Na dobytých územích se objevovaly jevy, které známe právě z jeho tehdejší vlády nad skoro celým Afghánistánem, říká komentátor Českého rozhlasu.
„V Rakousku je podobný útok zdánlivě překvapivý, ale je známo, že multikulturní a imigrační soužití tam skřípe,“ říká analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.
Kimova nepřítomnost ve veřejném životě, díky níž byli severokorejští pracující připraveni o bystrozraké Kimovy postřehy k čemukoli, třeba i k výrobě umělých hnojiv, nutila ke spekulacím o jeho zdraví.
Už se nebude čekat ani na výsledky posledních primárek ve Wisconsinu, už je rozhodnuto: Donalda Trumpa vyzve Joe Biden. Bernie Sanders zastavil svou kampaň. Proč neuspěl ani tentokrát?
Možná si ještě myslíte, že v Afghánistánu je pevným spojencem USA kábulská vláda, zatímco Tálibán, donedávna arcinepřítel, je pro Washington v nejlepším případě jen okolnostmi vnuceným partnerem.
Praha||Lenka Kabrhelová, Tomáš Jelen, Ondřej Franta|Zprávy ze světa|Vinohradská 12
Po letech pronásledování americké speciální jednotky zabily vůdce tzv. Islámského státu Abú Bakra Bagdádího. Jak se muslimský duchovní stal lídrem nejnebezpečnější teroristické organizace světa?
Sbírka sloupků začíná trefně od vejce neboli ab ovo. A dál pokračuje přes titulní Achillovu patu, gordický uzel, lakonickou mluvu či dělání s grácií až po žabomyší válku.
„Narazily na sebe dvě úplně jiné představy o denuklearizaci i o sankcích,“ řekl analytik Milan Slezák. Další jednání budou ve znamení přetahované a ústupků právě v těchto oblastech.
„Ta žena zářila krásou. Měla úplně černé vlasy, bělostnou tvář, hezký nos, ruce s krásnými prsty, půvabně utvářené rty. Prsy měla plné, bradavky jako by nedávno dospěly a trochu vystupovaly.“
Když Vespasiánovi jeho syn Titus znechuceně vytýkal, že požaduje daň i z veřejných záchodků, přistrčil císař korunnímu princi k nosu peníz z první platby a optal se, zda páchne.
Sokrates celou dobu věděl, že s bolehlavem ho čeká nejmírnější ze všech poprav, které Atény praktikovaly. Ty ostatní byly drastické, při nich šla veškerá filozofie stranou.
Kdyby se starých Římanů někdo optal, kudy se jde ke Koloseu, nejspíš by jim musel vysvětlovat, co že to vlastně chce. Oni totiž vedli Koloseum pod názvem Flaviovský amfiteátr.
Kdo jiný by mohl být Otcem vlasti? Kdekdo. Třeba Petr Veliký, Atatürk, George Washington, Sunjatsen či Nelson Mandela. A také mnoho císařů z doby starého Říma, v níž se titul Otec vlasti zrodil.
Když se v amfiteátru předváděla štvanice na exotickou zvěř, musel písek uvolnit místo stromům a keřům. Mimořádná obliba štvanic zavinila, že se některé zvířecí druhy dostaly na pokraj vyhubení.
„I svým vzezřením budil převeliký děs a byl obřího tělesného vzrůstu, takže se mu mohl jen nesnadno vyrovnat někdo z řeckých zápasníků nebo z nejbojovnějších barbarů.“
Sibyll - žen, které se naučily věštit od boha Apollona - bylo ve starověku povícero. Od věštkyň typu delfské Pýthie se odlišovaly tím, že prorokovaly, aniž by o to byly žádány.
Staří Římané měli pár nepřátel, kterých se skutečně báli. Nejvíc je však děsil ten, který už jako osmiletý přísahal, že bude až do své smrti nenávidět Řím. Jmenoval se Hannibal, „dar boha Baala“.