Mameluk? Z otrockého trhu se dá dojít až na egyptský trůn

To slovo voní dálkami a záhadami. A je libozvučné. Lidé většinou nevědí, co přesně znamená, nicméně ho s chutí použijí. Nejčastěji tak nazývají nemehla, nešiky, nemotory, vozembouchy, nekňuby, ňoumy. Mameluk je nesporně nadávka, ale láskyplná. Kdybychom mameluka neměli rádi, řekli bychom mu popravdě a jednoduše, že je pitomec.

Rčení pod rentgenem Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Mameluk.

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Mameluk. | Foto: Osaro Konečná / iROZHLAS | Zdroj: Český rozhlas

Opravdoví mameluci, správněji mamlúci, mnoho lásky nevzbuzovali. Byli cvičeni k zabíjení. Šlo o elitní, obávané vojáky v arabských armádách. Kariéru začínali na trzích s otroky ve Střední Asii, na Kavkaze a v jižním Povolží. Mamlúk totiž znamená „otrok bílé pleti“. 

MAMELUK

Dnes trumbera, původně obávaný válečník. Taktéž velká ryba se zeleným, mechovitým hřbetem, která bere na lívance a rybářům klade tuhý odpor. Známa z knížek o hrošíkoidních skřítcích muminech.

Arabové, kteří si tohle zboží vybírali nadmíru pečlivě, mamlúky odvezli do svých zemí a zařadili je do vojska. 

Za arabské vládce se mamlúci bili od devátého století. Význam a vliv elitního vojenského sboru sílil, až se mamlúci nakonec dostali i k politické moci. Egyptu vládli sultáni mamlúckého původu od poloviny třináctého století. 

S nezávislostí mamlúckého Egypta skoncoval počátkem šestnáctého století osmanský sultán Selim I. Tento muž s nelítostnýma očima a tatarsky bledou tváří (postřehy benátského vyslance v Istanbulu) byl krutý vládce a na poražené zpravidla nebral ohledy. Mamlúky však zachoval, a tak mohla jejich pozice během následujících staletí znovu zesílit. 

RČENÍ POD RENTGENEM

Achillova pata, medvědí služba, Potěmkinovy vesnice... Známá rčení, jimž každý rozumí. Ale víme, co se za nimi skrývá? A znamenají vůbec to, co dřív? Po jejich stopách se v rubrice RČENÍ POD RENTGENEM vydává Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu se zálibou v historii a filosofii.

Křídla jim v bitvě u pyramid přistřihl až Napoleon. Francouzským vojákům, kteří se pod staroegyptskými monumenty připravovali na zběsilý nápor mamlúků, po napoleonsku exaltovaně vzkázal, že na ně hledí svědkové čtyř tisíc let dějin.

Zastaraleji vyzbrojeným mamlúkům nikdo nic tak pěkného neřekl, a tak se nechali porazit. Od pyramid prchali v děsu a s velkými ztráty. 

Zbylé mamlúky zlikvidoval o pár let později egyptský vicekrál, paša Mehmed Alí.

Bojující mameluci. | Foto: Francisco de Goya | Zdroj: Wikimedia Commons

Milan Slezák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme