Rodina musela prodat Cranachův obraz při útěku před nacisty. Muzeum jim teď za něj pošle část peněz
Muzeum Allentown Art Museum v americkém státu Pensylvánie souhlasilo s prodejem obrazu od německého renesančního malíře Lucase Cranacha staršího, který svého času patřil židovské rodině. Ta se díla musela zbavit během útěku z nacistického Německa. V rámci uspokojení nároků dřívějších vlastníků dá muzeum obraz do dražby a o výtěžek se podělí s dědici původního majitele, uvedla agentura AP.
Obraz muzeum zakoupilo v roce 1961 od jedné newyorské galerie. Původně patřil soudci Henrymu Brombergovi z Hamburku, který zdědil velkou sbírku uměleckých děl po svém otci, úspěšném podnikateli. Bromberg a jeho manželka Hertha emigrovali z Německa v roce 1938 a přes Švýcarsko a Francii se dostali do USA.
„Zatímco byli Henry a Hertha Brombergovi pronásledováni a na útěku před nacisty, museli se rozloučit se svými uměleckými díly, včetně Cranacha, tím, že je prodali prostřednictvím různých obchodníků s uměním,“ popsala právnička Imke Gielenová, zastupující potomky.
Německý Vogue vybral na letní titulní stranu 102letou přeživší holokaustu. Stále o tématu vzdělává mladé
Číst článek
Brombergovi se v USA nejprve usadili v New Jersey a později se přestěhovali do Yardley v Pensylvánii.
Před dvěma lety dědicové začali s muzeem jednat o obrazu. Zástupci muzea podle agentury AP nazvali nadcházející prodej obrazu férovým a spravedlivým řešením, s přihlédnutím k etickému rozměru historie obrazu v Brombergově rodině.
„Dílo se dostalo na trh a nakonec do muzea jen kvůli tomu, že Henry Bromberg byl nucen uprchnout před pronásledováním z nacistického Německa. Tento morální imperativ nás přiměl jednat,“ uvedl šéf muzea Max Weintraub.
Obraz pocházející z období okolo roku 1534 bude prodán v lednové dražbě aukčního domu Christie’s v New Yorku. Muzeum a rodina se rozdělí o výtěžek podle dohody, jejíž podrobnosti jsou důvěrné.