Usměrnit aktivitu bobra evropského ve Světnově na Žďársku pomohl až elektrický ohradník

Bobři umí za pomoci svých hrází vytvořit rozsáhlé mokřady. Někde jsou ale na obtíž lidem bydlícím poblíž, u kterých hrozí zatopení pozemků. Třeba ve Světnově na Žďársku pomohla usměrnit bobra evropského až elektřina.

Světnov na Žďársku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bobr evropský

Bobr evropský | Foto: Jan Mokrý

I v zimě ochránci přírody dál na aktivního bobra ve Světnově na Žďársku dohlížejí. Dlouho se jim nedařilo zastavit jeho stavění hrází, které by mohly rozlít vodu do okolí. Na místního bobra neplatila předchozí opatření ve formě odvodňovacích trubek či ochraných košů. U hráze tak teď má i elektrický ohradník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak pomáhá elektrický ohradník usměrňovat aktivitu bobrů ve Světnově, zjišťovala Tereza Pešoutová

Už jednou museli ochranáři podle Petra Piechuly ohradník umístit trochu níže, protože nejmladší bobr pod drátem proplaval. Zatím se ale rodině hlodavců elektrickou zábranu překonat nepodařilo. I když se snaží. 

Pokouší se totiž třeba ochranný koš podkopat, na což Petr Piechula přišel náhodou, když do jámy zapadl.

„Bláto je vykutané od bobra a pod klec je díra. Teď jenom doufáme, aby bobra nenapadlo projít do klece s klackem a zkusit zacpat trubku, protože v tu chvíli by bobr opět zvítězil,“ popisuje. V případě navýšení hladiny by se pak voda dostávala i na okolní pozemky.

Trubka ale neodvádí vodu bobrům jen ve Světnově, ale třeba i na Jihlavském Pávově. Tam se bobři usídlili poblíž vlakové trati. I v těchto místech tak musí ochranáři bobří působení regulovat.

Podle Václava Hlaváčej jsou ale mokřady vytvořené bobry i prospěšné, protože zadržují vodu v krajině a poskytují vhodné prostředí pro další druhy zvířat

Tereza Pešoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme