Chytré velryby. Keporkaci vyrábí a užívají nástroje k lovení, potvrdila nová studie

Nová studie provedená u pobřeží Aljašky zjistila, že keporkaci nejen používají, ale i vyrábějí své vlastní nástroje. Obří mořští savci používají a manipulují s „bublinovými sítěmi“, aby zvýšili svůj příjem potravy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keporkak

Díky bublinovým sítím mohou keporkakové ulovit až sedmkrát více kořisti (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Na jihovýchodě Aljašky vědci sledovali a pozorovali osamělé keporkaky, kteří foukali a vytvářeli složité bubliny, aby ulovili krill (malé býložravé korýše). Informuje o tom server Independent.

„Mnoho zvířat používá nástroje, které jim pomáhají najít potravu, ale jen velmi málo z nich si je samo vytváří nebo upravuje,“ uvedl Lars Bejder, spoluautor studie, která byla zveřejněna v časopise Royal Society Open Science.

Používání nástrojů je u zvířat považováno za charakteristický znak inteligence. Výzkum takové používání, který byl kdysi považován za jedinečnou lidskou vlastnost, ukázal, že nástroje ve volné přírodě používá mnoho zvířat, od ptáků po primáty.

Dokonce i někteří bezobratlí, píše server Newsweek. Patrně nejznámějšími uživateli nástrojů hned po lidech jsou šimpanzi, kteří byli pozorováni, jak používají klacky k vybírání termitů z úzkých prostor.

Uhynul tučňák ze světoznámého homosexuálního páru. Jeho partner začal zpívat na rozloučenou

Číst článek

Již dříve bylo zdokumentováno, že velryby foukají bubliny do vzorů, které tvoří sítě s vnitřními kruhy. Podle výzkumníků vodní savci cíleně kontrolují detaily bublinových sítí, jako je počet kroužků, velikost, hloubka sítě a rozestupy mezi bublinami.

Tento přístup umožňuje keporkakům ulovit až sedmkrát více kořisti během jednoho krmného ponoru, aniž by spotřebovali další energii.

Úspěšnost lovu je pro přežití klíčová, protože energetický výdej velryb za celý rok závisí na schopnosti ulovit v létě a na podzim v těchto aljašských vodách dostatek potravy.

Vědci nyní doufají, že chování těchto savců při lovu lépe pochopí a díky tomu pomohou monitorovat a chránit krmná místa. Téměř čtvrtině z 92 známých druhů kytovců totiž hrozí vyhynutí a k jejich záchraně jsou naléhavě zapotřebí účinné strategie ochrany.

Anna Beljo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme