Údaje jsou alarmující, protože rekordů padlo více než minulý rok, kdy působil výrazně silněji jev El Niňo, který otepluje povrch oceánu v tropické části Tichomoří,což vedlo k vyšším teplotám.
Živnou půdou pro klimatické mýty je podle sociologa Vojtěcha Pecky to, že vědci sice umějí budoucí vývoj člověkem způsobené změny klimatu modelovat, konkrétní dopady mohou ale mít různou podobu.
Teploty v Česku během posledních týdnů atakují historické rekordy. Horké dny navíc častěji střídají ty chladnější. „Extrémy jsou častější, vyšší a intenzivnější,“ přibližuje klimatolog Radim Tolasz.
Klimatická změna se projevuje i v letošní sezoně, zejména v nížinách začínají fenologické fáze u rostlin o tři týdny dříve, což je činí zranitelné vůči pozdním mrazům.
Jednadvacetiletou Thunbergovou v říjnu zatkla policie společně s desítkami dalších účastníků demonstrace u hotelu, který hostil energetickou konferenci s účastí těžařů ropy a plynu.
Přestalo být v kurzu popírat změnu klimatu jako takovou. Ti, kdo se snaží brzdit ochranu krajiny před suchem nebo ochranu měst před vlnami horka, mají nové strategie. Ve světě i v Česku.
Jihoamerické země se potýkají s nebývalým suchem. Nízký stav řeky Amazonky a jejích přítoků narušuje lodní dopravu v pralesní části Brazílie a přístup tamních obyvatel k jídlu, pitné vodě či lékům.
Za poslední rok mluvil Guterres o tom, že jsme na dálnici do klimatického pekla, že začala éra globálního varu nebo o krutém létě na severní polokouli.
Požár vzplál v Portugalsku v sobotu a od té doby plameny spálily kolem 6700 hektarů, šíří se dále na jih do turistické oblasti Algarve. Z preventivních důvodů nechaly úřady evakuovat celkem 19 vesnic.
Stovky milionů lidí minulý týden jen stěží unikaly horku. V americkém Phoenixu padl téměř půl století starý rekord, když ve městě devatenáct dní po sobě panovaly teploty vyšší než 43 stupně Celsia.
Před dvěma lety, když v Kalifornii vzplálo více než sedm tisíc požárů, pojišťovna na pojistném vybrala sedm miliard dolarů. Následně ale čtyři miliardy dolarů (přes 80 miliard korun) opět vyplatila.
Od roku 1950 stoupla hladina vody podél břehů New Yorku asi o 22 cm a velké záplavy způsobené bouřemi by mohly být do konce století až čtyřikrát častější než nyní.
Aktuální situace zvyšuje obavy z nedostatku zásob vody pro lidskou spotřebu, zemědělství a výrobu energie v severní Itálii, Francii a Španělsku. Evropa navíc může letos zažít další extrémní léto.
Zima ještě neskončila a v některých částech Evropy už se přihlásil problém, který se obvykle dostavuje až v létě. Nadprůměrné teploty a nedostatek sněhu i dešťové vody způsobují už teď nebývalé sucho.
„Lidé ze zdražování vody nejsou nadšení, ale tím voda nabývá té hodnoty, kterou má. Že to lidé pocítí na peněženkách, je dobře,“ je přesvědčený Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.
„Každá z automobilek má program v elektromobilitě nebo i vodíkové mobilitě, ale zatím se spíše zkouší v počtech jednotek kusů tato vozidla nasazovat,“ upozorňuje tajemník sdružení ČESMAD Bohemia.
„Je tu významná část společnosti, která by ráda zpomalila. Vnímá tuto dobu jako příliš rychlou. Možná se nám neohřívá jenom atmosféra a klima, ale i společnost,“ naznačuje ekopsycholog Jan Krajhanzl.
„Míra, nakolik jsou respondenti spojeni s fosilní ekonomikou – ať už profesně, nebo svým životním stylem – má vliv na větší skepsi, s jakou přistupují k transformaci ekonomiky,“ upozorňuje výzkumník.
Přibližně 30 procent potravin, které se dostanou na náš stůl, tam jsou díky včelám, motýlům a netopýrům. Ty právě nejvíce ohrožuje klimatická krize a s ní spojené rostoucí teploty.
Městské stromy se necítí příliš dobře. „Ani když zaprší, tak se jim ke kořenům nedostane moc vody. Tím se dostávají do stresu, nejčastěji vidíme, že jim předčasně žloutne listí,“ říká arborista Hora.
„Když jsem houbař, tak budu chtít, abych příště zase nějaké houby našel. Proto vydloubnout houbu, odřezky skrýt, schovat přímo do půdy,“ zdůrazňuje odborník Miroslav Beran.
Jan Daňhelka připomíná, že změna klimatu bude pokračovat: „I kdybychom teď zastavili veškeré emise oxidu uhličitého, podmínky teplejšího klimatu tady budou.“